Vladimír Barák

foto týdeník Hrot

Peníze pro akademiky

Po nějakém čase se opět píše o vysokém školství. Tentokrát naštěstí ne v souvislosti s nekvalitou nebo třeba s prodanými tituly. Jde o platy vysokoškolských učitelů

Vladimír Barák

Ukazuje se, že platy učitelů na fakultách vyučujících humanitní obory jsou výrazně nižší než ty, které dostávají jejich kolegové například na přírodovědeckých či lékařských fakultách. Proto také část pedagogů vyšla do ulic. Po ministrovi školství chtěli přidat. Jinak prý budou stávkovat.

Problém je, že ačkoli humanitní obory studuje značná část posluchačů našich vysokých škol, ve společnosti se jejich učitelé příliš velké vážnosti netěší. Odpovídají tomu i komentáře na sociálních sítích a v diskusích zpravodajských médií. Obrovské množství lajků například nasbíral příspěvek „Jak bude vypadat stávka lidí, kteří nic nedělají? To jako začnou pracovat?“

Při pohledu na demonstraci to k takovému (hloupému) vyjádření názoru svádělo. V čele demonstrace šly osoby s transparenty „feminista“, ale třeba také „novinář“ (i někteří moji kolegové novináři jsou přesvědčeni, že je to především řemeslo). Dalo se čekat, že demonstranti se sympatií veřejnosti nedočkají. Poměrně bystře to zaznamenali i zástupci vlády – ministr školství Balaš, ministr pro evropské záležitosti Bek i premiér Fiala se prý požadavkům akademiků „vysmáli“. Jména nezmiňuji náhodou – všichni tři politici jsou akademickými špičkami ve svých oborech, Bek a Fiala byli rektory.

Odměňování pedagogů ve vysokém školství však problém je. Dovolíme si poznamenat, že na humanitních fakultách se kromě výše zmíněných oborů vyučuje například i sociální práce, sociální politika nebo bezpečnostní studia. Krize ukázala, jak moc je potřebujeme. Ano, bavme se o nerovných podmínkách na univerzitách. Při této debatě ale nezapomínejme, že byť s tím řada lidí nesouhlasí, některé obory jsou pro stát skutečně důležitější než jiné. A tedy ani odměňování u jejich učitelů asi nikdy nebude zcela rovné.