nákupy záložních zdrojů se zvýšily
Hrot24, vygenerováno v Midjourney
Nečekaný Black Friday: Češi začali po blackoutu nakupovat záložní zdroje. Na výpadky nejsme připraveni, varuje expert
Páteční masivní výpadek proudu, který ochromil více než třetinu Prahy a rozsáhlé oblasti Ústeckého, Libereckého a Středočeského kraje, nezůstal bez odezvy. Místo paniky nastoupil nákupní horečka. Data z Heureka.cz odhalila šokující trend: zájem o elektrocentrály skokově vzrostl o 172 %, což představuje přes 30 tisíc vyhledání navíc proti předchozím týdnům. O desítky procent narostl i prodej powerbank. „Tento nárůst je jasným signálem, že většina domácností není na krátkodobý výpadek sítě vůbec připravena,“ komentuje situaci mluvčí Heureky, Ondřej Šveda. Černý pátek tak dostal nový, nečekaný význam.
Psychologie blackoutu: Strach z bezmoci, ne tmy
Reakce Čechů není jen o technice, ale o hlubokém lidském šoku. „Při blackoutech nejvíc paralyzuje ztráta jistot, ne fyzická tma,“ vysvětluje Josef Kraus, odborník na krizové situace z Masarykovy univerzity a instruktor kurzů přežití. „Systémy, na které denně spoléháme, jsou překvapivě křehké. Lidé nepanikaří z temnoty, ale z pocitu naprosté bezmoci. Přitom základní příprava je nejlepší lék proti chaosu – nejde o paranoiu, ale o převzetí kontroly.“ Šveda z Heureky potvrzuje tento vzorec chování: „Skokový nárůst poptávky po konkrétním zboží vidíme pravidelně při neobvyklých událostech – vedra ženou lidi za klimatizacemi, vlhko za odvlhčovači. Ale nákup v panice často vede ke špatným rozhodnutím. Proto klademe důraz na srovnání parametrů a ověřené recenze.“
72 hodin klidu: Voda, světlo, plán
Co tedy skutečně znamená být připraven? Zapomeňte na bunkry. Zaměřte se na pokrytí základních potřeb pro alespoň 72 hodin autonomie. „Srdcem přípravy je voda, trvanlivé jídlo a spolehlivé zdroje světla. Nezbytná je lékárnička a rádio na baterie nebo kličku. Powerbanky pak udrží spojení se světem,“ vyjmenovává Kraus a zdůrazňuje: „Klíčové je všechno udržovat v pohotovosti – nabité, s kontrolovanou životností.“ Stejně důležitý je však jasný rodinný plán. „Každý musí vědět, kde jsou svítilny či lékárnička, kdo zkontroluje babičku nebo děti. Předem domluvené místo setkání nebo způsob komunikace při výpadku mobilů – třeba vysílačky – zachrání nervy. I jednoduchý plán je v krizi neocenitelný.“
Jak neprohořet u pokladny: Výběr, co funguje
V panice lidé často sáhnou po špatném vybavení. „Srovnávače a recenze jsou klíčové,“ radí Šveda. „U powerbank Češi řeší hlavně kapacitu, váhu a výstupní výkon. U lékárniček pak obsah, voděodolnost a dostupnost náhradních náplní.“ Aby vás nákup nezklamal, dejte pozor na detaily:
Powerbanka: Skutečná kapacita: Počítejte s využitelností jen 60-70 % z deklarované hodnoty (mAh). Rychlost: Hledejte podporu Quick Charge nebo Power Delivery (USB-C). Konektory: Ověřte typy (USB-C/USB-A) a počet výstupů.
Elektrocentrála: Výkon: Sečtěte příkony spotřebičů, u motorů (lednice) počítejte 2-3x vyšší startovací proud. Ochrana: Pro citlivou elektroniku (TV, počítač) je nutná AVR (Automatická Regulace Napětí). Napětí: Pro domácnost stačí jednofázová (230 V), třífázová (400 V) je pro nářadí.
Příprava na blackout není o čekání na apokalypsu. Je to investice do klidu. „Jde o posílení schopnosti zvládnout nepříjemnost bez paniky. Malá prevence promění potenciální katastrofu v pouhou nepohodlnou epizodu,“ uzavírá Kraus. Červencový výpadek byl ostrým varováním – otázka nezní jestli, ale kdy udeří příště.