Umělá inteligence promění trh práce i svět investic. Česko má šanci, ale nesmí dál přešlapovat, říká Havrlant

Evropa má nápady, ale ztrácí čas. V Hrotcastu to říká investorka a bývalá šéfka z Googlu Kateřina Havrlant. Startup bez globální ambice podle ní nikoho nezaujme.

Pavel Štrunc

Pavel Štrunc

Autor podcastů

Bývalá manažerka Googlu a dnes úspěšná investorka Kateřina Havrlant byla hostem Hrotcastu. V rozhovoru varuje, že umělá inteligence dramaticky změní pracovní trh, investice i každodenní život – a Česko podle ní nesmí zůstat stranou. Má potenciál stát se technologickým lídrem, ale zatím ho nevyužívá naplno.

„Evropa je plná skvělých nápadů. Ale když přijde na exekuci, často se ztratí v přeregulovaném labyrintu,“ říká Havrlant v našem podcastu, který si můžete pustit v přehrávači na této stránce a také na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.

Sama dřív patřila k vrcholovému vedení Googlu, dnes investuje do startupů s globálními ambicemi. Největší problém? Nedostatek propojení a odvahy mířit vysoko.

„V Česku často vidím startupy, které cílí jen na domácí trh. Bez globální ambice je to z investičního pohledu málo zajímavé,“ dodává.

Evropa je plná skvělých nápadů. Ale když přijde na exekuci, často se ztratí v přeregulovaném labyrintu.

Úspěšný startup podle ní není jen o nápadu – klíčový je tým. „Rozhoduje tah na branku a schopnost věci dotahovat. Jinak se projekt rozplyne mezi akcelerátory a pitchovacími soutěžemi.“ Propojenost vědy s byznysem je slabá a Evropa se podle ní technologicky propadá.

Havrlant v Hrotcastu popisuje i svou vlastní investiční cestu. Proč začala podporovat umění? Jak ji inspirovalo setkání s Medou Mládkovou? A co by poradila jako investorka každému, kdo chce uspět v éře umělé inteligence?

Poslechněte si celý Hrotcast s Kateřinou Havrlant v přehrávači na této stránce a také na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.