Esej: Jak přežít blahomor aneb Proč lidstvo vymírá?

Stále více žen od Madridu po Šanghaj nechce děti. Vymíráme proto rychleji, než jsme si mysleli.

Esej: Jak přežít blahomor aneb Proč lidstvo vymírá?
ilustrace Vojtěch Velický

Když paní Fan Ťien-chua ke konci roku 2019 otěhotněla, věděla, že je v průšvihu. Třicátnice z města Tan-ťiang-kchou (necelých 400 kilometrů od nechvalně proslulého Wu-chanu) již měla doma dvě dcery a třetí potomek byl porušením zákona. Čekala tedy pohromu - pokutu ve výši 45 tisíc jüanů (150 tisíc korun), což je zhruba polovina jejího ročního platu. Příjemně ji proto překvapilo, když loni porodila a na příslušném úřadu od ní nikdo nechtěl ani jüan. Prostě dítě nechala zapsat, poděkovala a odešla; jako by zákon o maximálním počtu dvou ratolestí na rodinu neexistoval.

Šťastná náhoda, mohla si říci paní Fan, z níž se mezitím stala téměř celebrita (o svém osudu mluvila s hongkongským deníkem South China Morning Post i s newyorskými Timesy). Peking dal od roku 2017 při vymáhání dodržování tohoto zákona místním úředníkům značně volnou ruku. Mohla mít prostě štěstí. Pozorovatelé čínských poměrů však vědí, co to obvykle znamená: vláda - jinak řečeno prezident Si Ťin-pching - již tehdy zákon odepsala a chystala něco nového.

Smíte mít tři děti!

Přesně to se také stalo. Letos na konci května zveřejnila agentura Nová Čína vládní prohlášení, jež Číňankám oficiálně povolilo mít namísto dvou dětí tři. Na poměry čínského vedení to působí jako nebývalá pružnost: politiku jednoho dítěte nechal prezident Si úplně zrušit až v roce 2015. Další změna přicházející už po šesti letech je ekvivalentem přiznání, že to vláda napoprvé zrovna netrefila. Takové přiznání nepřichází od šéfa žádné vlády často, o současném čínském prezidentovi nemluvě.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit