Podle ocelářů si Evropa svými zelenými záměry pod sebou podřezává větev...
Foto: Shutterstock.com
Zelené vyhlídky
Oceláři rázně odmítli klimatický cíl Bruselu. Výroba zkolabuje a celý průmyslový segment bude na odpis, varují
Ocelářská unie zásadně nesouhlasí s návrhem Evropské komise, která chce do roku 2040 snížit emise oxidu uhličitého o 90 procent oproti roku 1990. Podle zástupců průmyslu chybějí reálné podmínky pro zavedení dekarbonizačních opatření, a tak hrozí, že nová regulace by mohla zásadně ohrozit samotnou existenci ocelářství v Evropě.
redaktor
Evropská komise návrh představila 2. července, a to navzdory výhradám několika členských států včetně České republiky. Cíl má být mezistupněm k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Již nyní platí závazek snížit emise o 55 procent do roku 2030.
„Jde o ambici, která by pravděpodobně nebyla splnitelná ani za ideálních podmínek. Mnohá průmyslová odvětví však dnes i kvůli ‚zelené politice‘ EU a levným dovozům zpoza hranic nadále procházejí nejhorší krizí v historii, ocelářství nevyjímaje. V evropském ocelářství se za posledních 20 let snížila výroba o třetinu a stále roste míra dovozů na úkor vývozu,“ upozorňuje Ocelářská unie.
Transformaci výroby směrem k větší ekologičnosti částečně podporují dotace financované z emisních povolenek nebo státní a evropské zdroje. Firmy, které však nestihnou včas investovat do dekarbonizace, budou muset nakupovat dražší a početnější povolenky, což by pro ně mohlo být likvidační.
S investicemi do ekologických technologií zároveň někteří výrobci váhají. Například Třinecké železárny, jediný výrobce oceli v Česku, plánovaly dokončení elektrické obloukové pece v roce 2028. Termín však odložily na rok 2030. Důvodem je podle firmy i nedostatečná veřejná podpora.
Naději na systémové zlepšení přináší podle ocelářů tzv. Akční plán pro ocel a kovy, který Evropská komise představila letos v březnu. Obsahuje návrhy na snížení nákladů na energie a podporu dekarbonizace, ale konkrétní opatření zatím chybějí.
Oceláři upozorňují, že nedostatek oceli by měl dopad nejen na stavebnictví, obranu, energetiku či dopravu, ale i na samotnou realizaci klimatických plánů. Ocel se totiž používá například při výrobě větrných turbín nebo solárních elektráren.
Plány Evropské unie by významně zasáhly i český ocelářský průmysl, který je po desetiletí jedním z pilířů tuzemské ekonomiky. Jeho stavem v kontextu evropské klimatické politiky se zabýval výzkumný tým při Cevro univerzitě.
V sektorové studii ekonomové analyzovali ekonomické a geopolitické hrozby spojené s útlumem hutní výroby v České republice. Autoři varují, že pokud stát nezasáhne a průmysl nepodpoří, bude tuzemské ocelářství postupně vytlačováno levnějšími dovozy a do deseti let může dojít k jeho faktickému zániku, informovali jsme na webu Hrot24.
Český stát podle studie zaostává za jinými průmyslovými zeměmi, které již přijaly konkrétní strategie na ochranu a modernizaci ocelářského průmyslu.
Ekonomové upozornili, že by požadovaná dekarbonizace evropských hutí byla finančně náročná. V Česku by přechod k elektrickým obloukovým pecím vyžadoval desítky miliard korun.
Zatímco USA či Čína považují hutnictví za součást své národní bezpečnosti, v Česku dosud chybí jakékoli závazné plány nebo programy pro zvládnutí přechodu na bezemisní technologie. Výzkumníci proto doporučili zahájit meziresortní jednání o systémové podpoře sektoru a vytvoření dlouhodobé národní koncepce pro ocelářství.
Bez podpory státu hrozí zánik českého hutnictví: ztráta pracovních míst, zhoršení stavu regionálních ekonomik (např. v Moravskoslezském kraji) i ztráta schopnosti vyrábět strategickou ocel pro stavby, energetiku, obranu nebo zelenou infrastrukturu.
S využitím ČTK