Český ekonomický nerůst: na vině je nízká spotřeba i pesimismus Čechů. Data k EET nám nikdo neřekl, vytýká Hradil
Evropská komise srazila výhled českého hospodářského růstu. Exportní závislost, slabá spotřeba i nejistota kolem klíčových opatření, jako byla EET, to vše jsou indicie k tomu, proč se české HDP vyvíjí hůře než ve zbytku Evropy, říká ekonom Vít Hradil v Hrotcastu.
Autor podcastů
Evropská komise zhoršila výhled růstu české ekonomiky pro letošní rok. Hrubý domácí produkt se podle ní zvýší o 1,9 procenta. Na příští rok počítá komise jen s mírným zrychlením tempa růstu HDP, a to na 2,1 procenta.
„Není to překvapení. Revize směrem dolů je naprosto logická. Dominantním důvodem je Donald Trump a jeho plán na nová cla vůči Evropě – 10 procent plošně a dalších 25 procent na ocel, hliník a auta,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Investika, v nejnovějším Hrotcastu. Ten si kromě našeho interního přehrávače pustíte i na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.
Podle Hradila se přímo snižuje obchodní výkonnost Česka, a zároveň ochlazuje očekávání firem, které pak méně investují. Vedle exportu ale zemi trápí i vlažná domácí spotřeba.
„Jsme čtyři procenta pod úrovní z roku 2019. Celá EU už mezitím vyrostla, Poláci jsou dvouciferně nad. U nás se lidé do obchodů vracejí jen pozvolna,“ konstatuje.
Na vině není jen nízká kupní síla, ale i celková nálada. „Spotřebitelská důvěra je u nás špatná dlouhodobě. Neumím vysvětlit, proč jsou Češi tak pesimističtí,“ dodává ekonom.
U nás se lidé do obchodů vracejí jen pozvolna.
A vrací se i k tématu EET, neboli elektronické evidence tržeb. Ta byla vlajkovou lodí hnutí ANO v minulém volebním období, nakonec však byla zrušena. Nyní se v předvolebních plánech této politické strany opět vrací.
Hradilovi vadí, že stát jakékoli výrazné zásahy do svého hospodářství zpětně důkladně neanalyzuje. Chybějí mu pak relevantní data, která by ukázala, zda se takové opatření skutečně vyplatilo, či nikoli.
„Za vlády Andreje Babiše ministerstvo financí tvrdilo, že EET přináší desítky miliard. Dnes nám stejné ministerstvo pod vedením Zbyňka Stanjury tvrdí, že se EET sotva zaplatilo. Kdo tomu má věřit? Čekal bych, že na ministerstvo nastoupí tým analytiků a dají nám data, jak evidence fungovala a zda reálně peníze do státního rozpočtu přinášela,“ zdůrazňuje Hradil.
Proč se Češi stále drží peněženek pevněji než zbytek Evropy? Jak velký dopad může mít Trump na český export? A je možné oživit důvěru spotřebitelů bez další pomoci státu? Poslechněte si Hrotcast s Vítem Hradilem, buď na této stránce, nebo na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.