Sto dnů Trumpa jako reality show. Ameriku ovládl chaos a v Kremlu se radují, říká Kovanda

Rozdíly mezi sliby a realitou se začínají sčítat – a Trumpovo ekonomické manévrování naráží na trhy i spojence. Co znamená nepředvídatelný prezident pro kurz dolaru, investory a sílu americké pozice ve světě? O tom už v Hrotcastu s Lukášem Kovandou.

Pavel Štrunc

Pavel Štrunc

Autor podcastů

Donald Trump ani po sto dnech v úřadu nezmizel z médií. A přesně takový efekt si přál – být stále vidět. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy vnímá politiku jako reality show, ve které hraje hlavní roli a maximální pozornost si užívá.

Jenže sliby nového amerického prezidenta zůstávají nenaplněné. Válku na Ukrajině neukončil, celní politika je chaotická a silný dolar dál znevýhodňuje americký vývoz. Trump sice zavedl cla, ale hned otočil – většinu zemí kromě Číny z nich dočasně vyňal. Důsledkem je ztráta důvěry.

„Když už to vypadá, že jeho poradci mají plán postavený na reálných úvahách, přijde Trump s vlastním nápadem a všechno se zhroutí,“ říká Kovanda v novém Hrotcastu, který si můžete pustit jak v přehrávači přímo na této stránce, tak i na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.

Výsledkem je propad dolaru, akcií i amerických dluhopisů. Trhy přestávají USA věřit jako spolehlivému partnerovi.

Podle Kovandy by měl být americký prezident jako světový lídr předvídatelný a čitelný. Trump ale působí nedůvěryhodně. „Cení zuby na Rusko jen velmi opatrně, zato Ukrajinu drtí a zajímá ho její nerostné bohatství,“ dodává ekonom.

Co dalšího Trump plánuje? A proč se máme připravit na ještě tvrdší boj proti zelené politice? Poslechněte si nový Hrotcast s Lukášem Kovandou. Už teď i na YouTube, Spotify a Apple Podcasts.