Pojar: Rusko může vyhrát, chce celou Ukrajinu a obnovit Sovětský svaz, musíme tam poslat vše

Rusko je připraveno dobývat vše, nepoleví a k jednacímu stolu nezasedne nejméně do amerických voleb. Fronta je dlouhá 1300 kilometrů a Rusko nehledí na vlastní oběti, říká Tomáš Pojar, poradce vlády pro národní bezpečnost.

Pojar: Rusko může vyhrát, chce celou Ukrajinu a obnovit Sovětský svaz, musíme tam poslat vše
Tomáš Pojar | foto Tomáš Novák, HROT24

„Ukrajina už se jednou odzbrojila, když přenechala jaderné zbraně Rusku a velmoci garantovaly Ukrajině bezpečí a podívejte, jak to dopadlo, říká Tomáš Pojar v podcastu Pavla Štrunce.

Doby, kdy Spojené státy byly nejmocnější zemí světa jsou podle něj dávno pryč „USA jsou jednou z mocností, ale je tady mnoho dalších, Amerika nemá sílu na to, aby byla za světového četníka. Ostatní země jako Rusko mají mnohem větší manévrovací prostor,“ tvrdí Pojar.

„Česko nebude posílat vojáky na Ukrajinu ani jako lektory pro ukrajinské vojáky, nic takového není ve hře. Nic jako voják NATO ani neexistuje, vždy jde o konkrétní země, jak se rozhodnou.

Povinná vojna podle Pojara není na stole, ale rozhodně by bylo dobré budovat větší zálohy na dobrovolné úrovni. „Dobrovolnost je klíčová, díky ní se schopnosti naší armády zvýší. Není to o povinných odvodech. Ale jestli Rusko vyhraje, budeme té debatě blíž,“ uvedl Pojar.

Co si Tomáš Pojar myslí o jednání V4? A jak se Češi staví k uprchlíkům a co bude dál na Ukrajině? Dozvíte se v podcastu Pavla Štrunce.

Rusko chce obnovit Sovětský svaz, neřeší svoje oběti, musíme tam dodat zbraně i munici, tvrdí Pojar