Andrej Babiš přichází s manželkou Monikou do volebního štábu ANO

foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

V Německu zastínil Babišův debakl pád Kurze

Média u sousedů v Německu, které je největším obchodním partnerem Česka, si všímají toho, že Andrej Babiš prohrál volby. Větší pozornost ale věnují odstoupení rakouského kancléře Sebastiana Kurze kvůli korupčnímu skandálu.

František Novák

Pro Andreje Babiše může výsledek voleb znamenat osobní tragédii. I jeho opožděná reakce na výsledek voleb v sobotu večer ukázala, že změna poměrů v Česku - po Senátu ztratila současná vláda i moc nad Poslaneckou sněmovnou - jej vykolejila.

Tradičně z neúspěchu obvinil média včetně zahraničních, která si v posledních dnech všímala jeho francouzské „nákupní horečky“ na Riviéře, kdy pro nákup řady nemovitostí použil offshore firmy, aby vlastnictví zakryl.

V sousedním Německu sice českým volbám věnují pozornost a všímají si toho, že kromě porážky Babiše došlo k faktickému zániku tradiční levice na parlamentní úrovni a také se rozebírá úloha nemocného muže na Hradě Miloše Zemana, na druhou stranu české volby zastínilo aktuální dění v Rakousku.

Lidovecký kancléř Sebastian Kurz, kterého v předvolební kampani využíval i Babiš s tím, že je jeho kamarád, rezignoval na funkci, protože jeho partaj dostihla korupční aféra. Dochází k tomu v době, kdy Babiš po prohraných volbách odmítá uznat fakt, že vládu má sestavovat vítěz voleb, který má zaručenou většinu ve sněmovně.

Kurz doplatil na to, že jej rakouská policie podezřívá z korupční aféry, kdy měl za peníze daňových poplatníků vylepšovat mediální obraz lidové strany ÖVP. V sídle strany v minulých dnech zasahovala policie. Jako nástupce ve funkci doporučil ministra zahraničních věcí Alexandera Schallenberga. Konec mladého politika požadoval hlavně koaliční partner rakouští Zelení. Kurz veškerá obvinění odmítá, že by se ale vrátil do vysoké politiky je nepravděpodobné.

Kurz byl znám jako kritik politiky Bruselu. Kromě přijímání migrantů se ale rakouská vláda staví kriticky i k využívání jádra v energetice, což je naopak zásadní otázka pro českou ekonomiku.

Česká vláda bude muset urychleně řešit svou pozici k evropskému Green Dealu. Ekonom Lukáš Kovanda připomenul, že voliči sice „vykroužkovali“ ze sněmovny Piráty a odmítli v politice takzvanou progresivní levici, nicméně vláda bude muset s Bruselem dojednat kompromis, aby mohla snižovat rozpočtové deficity.

Kvůli vysoké závislosti na průmyslové výrobě Česko potřebuje specifický, pozvolnější postup v ozeleňování své ekonomiky. A zároveň jednou provždy prosadit na úrovni EU jádro jako čistý zdroj,“ napsal hlavní ekonom Trinity Bank. Vysoké účty za elektřinu totiž dopadnou zejména na milion voličů, jejichž strany u voleb propadly. Téměř jisté je to, že nová vláda začne se zvyšováním daní.