Nedostatek léků trápí celou Evropu. Němci našli svérázné řešení – prostě ostatní přeplatí

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na nedostatek léků reagoval tak, že si mají občané prostě nějak poradit

Nedostatek léků trápí celou Evropu. Němci našli svérázné řešení – prostě ostatní přeplatí
ilustrační foto | Lestertair / Shutterstock.com

Jeho rada, ať rodiče malých dětí obvolají stovku lékáren a někde sirupy pro své ratolesti snad ještě seženou, by měla vstoupit do učebnic politické nemotornosti. To Němci na to jdou jinak. Tamní ministr Karl Lauterbach spoléhá na staré dobré tržní mechanismy. Připravil vyhlášku, která navýší platby pojišťoven za nedostatkové léky. Státní kasu to bude stát více peněz, ale výrobce i distributory to bude motivovat k upřednostnění německého trhu.

Je to jednoduché – výrobci i distributoři léčiv dávají přednost trhům s co nejnižším zdaněním, minimální byrokracií, minimem regulací, levnou pracovní silou a s co nejvyšší státní garancí. Proto se továrny i sklady farmaceutických firem ve velkém přesouvají do asijských zemí.

Německá vyhláška nebyla nijak zvlášť koordinovaná s Evropskou unií, ministr Lauterbach jen dal najevo, že pro něj jsou němečtí občané na prvním místě. A tak musí jít solidarita s ostatními státy stranou, protože dostupnost léků je veřejným zájmem a prioritou státu.

„V jiných evropských státech ještě léky jsou. Nová vyhláška tak může mít rychlý, byť jen krátkodobý účinek,“ uvedl ministr. V překladu: nabídneme firmám takové podmínky, že své skladové zásoby z jiných zemí raději přesunou k nám.

Dejme to do kontrastu s českým řešením. Ministr Válek na tiskové konferenci oznámil vznik speciální komise. Kritiku ministerstva i vlády rezolutně odmítl. „My konáme, jsme jedna z nejakčnějších vlád Evropy. Nedovedu si představit, že jakákoli jiná vláda by byla akčnější, rychlejší a úspěšnější,“ prohlásil.

Léky možná sehnat neumí, ale pochválit se umí skvěle.