Těžba železné rudy
Shutterstock.com
(Téměř) zlatý důl
Austrálie objevila gigantické nové naleziště železné rudy. Může snížit ceny po celém světě
Je to jako zlatá žíla, akorát jde o železo. Canberra se chlubí nalezením obřího zdroje v hodnotě šesti bilionů amerických dolarů.
editor
Austrálie hlásí zásadní geologický objev, který může proměnit světový trh s železnou rudou. V regionu Hamersley bylo identifikováno nové naleziště o odhadovaném objemu 55 miliard metrických tun, jehož tržní hodnota přesahuje šest bilionů amerických dolarů.
To z Austrálie činí bezkonkurenčního lídra v těžbě vysoce kvalitní rudy s více než šedesátiprocentním obsahem železa, která je ideální pro průmyslové využití, píše ekonomický web Oilprice.com, který se zaměřuje na klíčové suroviny ve světě.
Současně byl v oblasti hornického městečka Paraburdoo otevřen nový důl – výsledek společného podniku mezi nadnárodní těžařskou společností Rio Tinto a čínskou ocelářskou skupinou Baowu.
Projekt s počáteční investicí dvou miliard amerických dolarů plánuje roční produkci 25 milionů tun rudy a životnost přibližně 20 let.
Amerika sedí na pokladu za miliardy. Uhelný popílek ukrývá vzácné kovy pro baterie i soláry
Roger Cook, premiér největšího spolkového státu Západní Austrálie, označil otevření dolu za „významný milník“ a důkaz silného obchodního partnerství mezi Austrálií a Čínou.
Podle plánů Rio Tinto má region Pilbara, kde důl leží, do roku 2027 absorbovat více než 13 miliard dolarů v dalších investicích. Nová infrastruktura zahrnuje nejen těžební zařízení, ale i modernizaci přístavů a železniční sítě.
Posun v globálním řetězci
Tento objev a vlna ekonomického rozvoje na západě Austrálie přicházejí v době, kdy svět čelí výzvám v dodávkách železné rudy. Experti očekávají, že zvýšený vývoz z tohoto kontinentu povede k poklesu světových cen, což ocení zejména stavebnictví a automobilový průmysl.
Některé země mohou zároveň omezit svou závislost na dodavatelích z Brazílie nebo Afriky, kde často chybí stabilní infrastruktura a vysoká kvalita rudy, píše web Oilprice.com.
Od roku 2005 vzrostly příjmy Austrálie z vývozu železné rudy z 5,2 miliardy dolarů na více než 80 miliard ročně, čímž se surovina stala hlavní oporou hospodářského růstu země.
Vzhledem ke globálním tlakům na udržitelnost však bude Austrálie muset modernizovat těžbu i zpracování, aby zůstala konkurenceschopná ve světě směřujícím k zeleným technologiím.
Ačkoli Čína v posledních letech proklamuje snahu o snížení závislosti na australském dovozu, realita je zatím jiná. Peking stále dováží více než 65 procent své železné rudy právě z Austrálie. Dalšími dodavateli jsou Brazílie (cca 18 procent) a africké země, ale jejich produkce nedosahuje stejné kvality.
Vztahy mezi Čínou a Austrálií zažily v uplynulých letech napětí, zejména kvůli bezpečnostnímu partnerství Austrálie se Spojenými státy.
Čína dokonce dočasně zmrazila vzájemná obchodní jednání. Přesto ekonomická realita zvítězila – kvalitní australská ruda zůstává nenahraditelná. I když Čína investuje do rozvoje vlastních nalezišť, jejich kvalita je výrazně nižší a náklady vyšší, píše web Oilprice.com.