Následky deglobalizace: špatně pro svět, špatně i pro Česko?

Poměr světového vývozu k HDP naznačuje, že globalizace je za svým vrcholem

Následky deglobalizace: špatně pro svět, špatně i pro Česko?
ilustrační foto | Shutterstock.com

Dobře už bylo, tolik je při pohledu na vývoj světových obchodních a investičních toků jasné. A je to vidět už více než deset let, neboť podle údajů Světové banky vývoz k HDP kulminoval v roce 2008 těsně pod hranicí třiceti procent. Pravda je, že od vypuknutí finanční krize stíhal světovou ekonomiku jeden nezdar překážející rozvoji obchodu a přeshraničních investic za druhým.

Nejde ani tak o výkyvy v globálním ekonomickém cyklu, jako spíš o ztrátu porozumění pro to, co a pro koho je výhodné v politice.

Wandel durch Handel

Německo platí za etalon hospodářské politiky založené na exportu, která vedla k mimořádně dobrým výsledkům. Ve službách Německo mnoho globálních hráčů nemá, v nových technologiích také ne, ale ve zpracovatelském průmyslu najdete jednu špičkovou firmu ve­dle druhé – od chemie přes strojírenství a elektrotechniku až po automobilový průmysl se čtyřmi globálními prémiovými značkami.

Když se německá obchodní bilance po desetiletích vinou mnohem rychlejšího vzestupu cen dovážených surovin, především ropy a plynu, propadla do minusu, reportovali to úplně všichni. Pravda, období, kdy Spolková republika měla obchodní deficit, jsou za celou dobu její existence (od roku 1949) velice vzácná, ale hlavně – zhroutila se doktrína, která v Německu platila téměř stejně dlouho.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit