Profimedia.cz
Miliardová invaze
redaktor
Křivka vývoje ruské burzy po zahájení invaze Kremlu na Ukrajinu připomínala minulý týden pád do propasti. Index MOEX se v šoku po zahájení vpádu Ruska do sousední země zhroutil zhruba z 3100 pod hranici 1700 bodů a ztráty se pak ustálily na třetině. Mohutně se propadal také rubl.
Vývoj na světových finančních trzích byl sice na poměry akciového optimismu posledních let také tvrdý, s Ruskem ale stále neporovnatelný. Například ztráty klíčového amerického indexu S&P 500 v prvních dnech se pohybovaly jen kolem dvou procent. Evropa včetně pražského indexu PX pocítila asi pětiprocentní propad.
Na bilancování je samozřejmě příliš brzy. Přesto lze konstatovat dvě věci. Zaprvé, otrlost investorů v čase roste. Nejhorší panika se v historii odehrála během druhé světové války. Po německé invazi do Československa hlavní americký akciový index spadl o pětinu. Po napadení Francie se snížil dokonce téměř o 26 procent.
V tomto tisíciletí už americká burza na šoky reaguje podstatně méně. Třeba po útocích v New Yorku 11. září 2001 index S&P 500 spadl o dvanáct procent a americká invaze do Iráku způsobila asi pětiprocentní pokles ceny akcií největších amerických firem.
Druhý závěr vyplývá ze srovnání dat z Moskvy a New Yorku. Je evidentní, že na aktuální válku nejvíc doplatí agresor. Už během prvních dní přišli ruští oligarchové vinou kolapsu tamní burzy o miliardy dolarů. A bude hůř.