Esej: Zrušte prohibici. Škodí víc než drogy

Boj proti nelegálním drogám je drahý a neefektivní. Kriminalizace marihuany nebo kokainu navíc problémy provázející nelegální byznys neřeší, naopak je jejich příčinou.

Esej: Zrušte prohibici. Škodí víc než drogy
ilustrace Vojtěch Velický

Kolumbijští farmáři měli loni dobrou sezonu. Přálo jim počasí, osvědčily se masivně vysázené nové, odolnější odrůdy kávovníku, a tak i přes ne úplně zvládnutou pandemii čínské chřipky vyprodukovali skoro 900 tisíc tun proslulé místní arabiky. Výborně si vedli také producenti dalšího, stejně žádaného kolumbijského exportního artiklu, tentokrát nelegálního. Podle odhadů místní pobočky OSN v roce 2020 pěstitelé sklidili zhruba milion tun čerstvých listů koky. Z ní pak tajné laboratoře drogových kartelů vyrobily přes 1,2 tisíce tun stoprocentního kokainu. Tedy skoro o sto tun víc než v roce 2019. V Evropě by mělo toto zboží v maloobchodních cenách hodnotu přes tři biliony korun.

Bogota přitom před dvěma lety vyhlásila nový vládní program, který přitvrzoval boj úřadů proti znovu nebezpečně expandujícím drogovým baronům. Plán opravdu přinesl určité výsledky. Policie a armáda zabavily o pětinu víc čisté drogy (přes 500 tun) než před rokem, zlikvidovaly 130 tisíc hektarů ještě nesklizené úrody koky a zničily přes pět tisíc laboratoří.

Problém je, že ani zvýšená aktivita protidrogových jednotek se nijak neodrazila v omezení produkce. Flexibilita a schopnost producentů bleskově nahradit výpadky ve výrobě i distribuci, a dokonce zvyšovat celkovou produkci (za posledních deset let se více než zdvojnásobila) jsou vlastně až obdivuhodné.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit