Druhý Čech ve vesmíru. Někdejší hvězda Novy se podívá na Měsíc

Japonský miliardář vybíral vesmírné turisty, se kterými se chce proletět kolem Měsíce. Z milionu přihlášených vybral Čecha Yemiho Akinyemiho Deleho, vystupujícího pod uměleckým jménem Yemi A. D.

Druhý Čech ve vesmíru. Někdejší hvězda Novy se podívá na Měsíc
Yemi A.D. | foto Profimedia.cz

Turisty na vesmírnou loď Starship společnosti SpaceX vybíral japonský miliardář Jusaku Maezawa prostřednictvím internetu. Přihlásilo se přes milion lidí, místo ale bylo jen pro osm z nich. Maezawa, který zbohatl na internetovém obchodování s módou, bažil zejména po zajímavých životních příbězích. Jeden z těch nejzajímavějších mu dodal i český choreograf Yemi A.D., který se narodil v Liberci, po otci má však nigerijské kořeny. 

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou. Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ napsal umělec na sociální sítě.

Kromě Yemiho A.D. se letu zúčastní americký hudebník Steve Aoki či influencer zabývající se vědou Tim Dodd. Dále irská fotografka Rhiannon Adamová, fotograf Karim Iliya, indický herec Dev Joshi, dokumentarista Brendan Hall a hvězda K-Popu Choi Seung Hyun. Své místo má jisté donátor celé akce Jusaku Maezawa. Kromě zmíněných turistů bude vesmírnou loď obsluhovat zkušená posádka, zveřejněna byla i dvě jména náhradníků. Ti by nastoupili, pokud by některý z vybraných účastníků nemohl z různých důvodů odletět – například pokud by někdo neprošel fyzickými testy.

Jednačtyřicetiletý Yemi A.D. mohl zaujmout svým barvitým životním příběhem. Coby dítě s exotickým jménem i rysy to v Česku neměl jednoduché. V minulosti se svěřil například s tím, že kvůli své tmavé pleti čelil rasismu. Později se k tomu přidaly i potíže související se sexuální orientací – Yemi A.D. je totiž homosexuál, což část jeho okolí těžce nesla. I přes takto ztížené podmínky se však mladíkovi podařilo prorazit v showbyznysu. Na přelomu tisíciletí moderoval hitparádu Eso na TV Nova. Po fenomenální Tereze Pergnerové to však měl těžké. Pořadu s jeho tváří dramaticky klesla sledovanost a musel jej opustit. Ústup ze slávy pro něj byl těžkou životní zkušeností.

Následně se však stal velmi úspěšným a vyhledávaným choreografem. Spolupracovaly s ním například zpěvačky Iveta Bartošová nebo Šárka Vaňková, na starosti měl choreografii pro show Tvoje tvář má známý hlas. Prorazil i v zahraničí. Pomáhal například americkému raperovi Kanyemu Westovi. Yemi A.D. žije v Praze s partnerem, jsou spolu v registrovaném partnerství.