Novodobí váleční veteráni mají v USA důvěru a obdiv veřejnosti. Některým to pomůže ke kariéře po odchodu do civilu. Jenže kredit jde snadno ztratit (ilustrační foto)
Shutterstock.com
Americký vojenský influencer lhal o svých úspěších v boji. Čelí obřímu skandálu a jeho byznys trpí
Tim Kennedy, veterán elitních jednotek a známý influencer, čelí kritice za nepřesnosti v tom, jak prezentuje svou vojenskou minulost. Jeho případ odhaluje širší fenomén – bývalí vojáci s miliony sledujících využívají image válečných hrdinů pro marketing, politický vliv i byznys.
editor
Medaile za zásluhy, ale bez hrdinství v boji. Vlivný veterán a bývalý MMA zápasník Tim Kennedy, známý z komunit kolem Zelených baretů, přiznal, že veřejně přeháněl svou vojenskou minulost.
Tvrzení, že získal Bronzovou hvězdu za hrdinství, se ukázalo jako nepravdivé – ocenění dostal za zásluhy, nikoliv za odvahu v přímém boji. Rozdíl, který se laikovi může zdát marginální, má ve vojenském prostředí zásadní váhu.
Kennedyho prohřešek ale není jen otázkou osobní cti. Je symbolem širšího jevu, který v USA nese název „Vet Bro“ kultura – fenomén bývalých elitních vojáků, kteří budují byznysové impérium postavené na vojenské minulosti a silném vlasteneckém narativu. Na případ upozornil web Business Insider.
„Už nikdy nebudu mluvit o své službě tak, aby mě stavěla do lepšího světla, což jsem dosud dělal,“ napsal Kennedy na svých sociálních sítích. Dodal, že jeho budoucí výroky povedou od nynějška hodnoty „pravda, pokora a respekt“.
Zbraň jménem důvěra
Bronzová hvězda bez označení „valor“ (česky odvaha, chrabrost) je sice prestižní, ale neznamená osobní hrdinství v boji. Podle dokumentů získaných redakcí Business Insideru byl Kennedy oceněn za „mimořádné plánování operací v Iráku v roce 2006“, nikoliv za osobní odvahu pod palbou.
Americká armáda incident vyšetřuje. „Integrita je základní hodnotou naší organizace,“ uvedl mluvčí Marylandské národní gardy major Benjamin Hughes.
Podle expertů však nejde jen o formální prohřešek, ale o zneužití důvěry: mezi veřejností a armádou totiž dlouhodobě panuje zvláštní vztah – hluboká úcta spojená s nedostatečným porozuměním vojenské realitě.
Kennedy je předním influencerem mezi těmi, kteří se naplno prosadili ve vlastenecké éře po útocích z 11. září 2001. Kombinují válečný narativ, přístup ke zbraním, mentalitu a filozofii ochranářských „hlídacích psů“ a drsný patriotismus s komerčními zájmy. Patří mezi tváře značek, které prodávají vše od výživových doplňků až po akční figurky s jejich podobiznou.
„Pokud veteráni nebudou volat jiné veterány k odpovědnosti, naprosto ztratíme respekt, který jsme si – upřímně řečeno – tvrdě vybojovali,“ řekl serveru Business Insider Brent Tucker, bývalý voják armádních sil Delta Force a moderátor vlastního podcastu.
Jeho slova rezonují o to hlasitěji, že Kennedy ke všemu v poslední době pronikl do nejvyšších kruhů: objevil se v Oválné pracovně a setkal se s politickými těžkými vahami jako šéf FBI Kash Patel nebo ředitelka zpravodajských služeb Tulsi Gabbardová. Jeho dosah na sociálních sítích má reálný dopad i na podobu veřejné debaty ve Spojených státech.
Když hrdinství prodává
Zatímco někteří veteráni přehánějí své zásluhy ze snahy být slyšeni a viděni, jiní prostě cíleně budují výnosnou kariéru. „Mnoho z nás má pocit, že náš příběh není dost zajímavý – že říct ‚opravoval jsem letadla‘ nikoho nezajímá,“ vysvětluje veterán vzdušných sil a konzultant Chris Jachimiec.
Hříšník Kennedy teď čelí i právním problémům – jeho projekt Apogee Strong, zaměřený na domácí vzdělávání, je čelí žalobě kvůli krádeži duševního vlastnictví. Jiné značky prodávají jeho figurky nebo merch s vojenskou estetikou. Influencerství spojené s armádou je dnes miliardovým odvětvím, které kombinuje obsah, politiku i obchod.
Podle odbornice Katherine Kuzminské z Center for a New American Security je v USA běžné, že vojenská minulost zajišťuje politický kredit: „Lidé to vnímají tak, že kdo sloužil, má zkušenosti, kterým mohou věřit.“
Tento status se často stává štítem proti jakékoli kritice. Štítem, který je ale lehké umazat špínou. Stačí, když tu špínu nabíráte vlastníma rukama.