A-10 Thunderbolt II nese svůj název k poctě americké ikony druhé světové války – letadla Republic P-47 Thunderbolt. Jenže nikdo mu nakonec neřekne jinak než Warthog
koláž Hrot24 / Shutterstock.com
Warthog down
Konec legendy. Americké letectvo vyřazuje létající tanky, celkově škrtá stovky letadel
Vojenské letectvo USA plánuje historickou restrukturalizaci. V roce 2026 hodlá vyřadit přes tři stovky letadel, včetně celé flotily ikonických bitevníků A-10, a zrušit drahý program E-7 Wedgetail. Důvodem jsou úspory, modernizace a přesun kapacit k novým prioritám.
editor
Americké letectvo plánuje v roce 2026 vyřadit celkem 340 letounů, včetně všech 162 strojů A-10 Thunderbolt II, známých jako „Warthog“. Tento masivní krok přichází v rámci širší modernizační strategie Pentagonu a má pomoci uvolnit prostředky na nové technologie a priority.
Zároveň z návrhu rozpočtu mizí i program letounu včasné výstrahy E-7 Wedgetail, jehož rostoucí náklady a zpoždění vedly ke zrušení celého projektu. Informuje o tom web Defense News.
Rozpočet Pentagonu pro fiskální rok 2026 počítá s celkovou částkou 249,5 miliardy dolarů (přibližně 5,3 bilionu korun) pro letectvo a vesmírné síly, přičemž základní část rozpočtu pro samotné letectvo činí 184,9 miliardy dolarů (asi 3,9 bilionu korun).
Pentagon výrazně oseká nákup stíhaček F-35. Moc na tom ale neušetří
Dalších 24,7 miliardy dolarů (zhruba 522 miliard korun) by měl doplnit takzvaný „reconciliation“ balíček – speciální část rozpočtu navržená mimo standardní rámec, která podléhá jednoduššímu legislativnímu schválení. Tento balíček má urychlit financování některých priorit, včetně výdajů na obranu.
Pokud jej Kongres schválí, celkový rozpočet ministerstva letectva a vesmírných sil by se meziročně zvýšil o 17 procent. Pokud ale tato dodatečná injekce neprojde, rozpočet letectva zůstane prakticky stejný jako loni.
Zásadním bodem návrhu je plánované kompletní vyřazení všech letounů A-10. Ty měly původně odejít až na konci této dekády, ale nasazené nového tempa znamená jejich ještě rychlejší konec.
I když Kongres v minulých letech postupné vyřazování A-10 povolil, úplné odstavení celé flotily může narazit na odpor zákonodárců, kteří často oceňují úspěchy, jakých tyto ikonické stroje dosahují v boji.
Kromě A-10 má letectvo v plánu vyřadit také desítky dalších letounů, včetně F-16, F-15, transportních C-130H, elektronických EC-130H, tankovacích KC-135 nebo bombardéru B-1 Lancer.
Na seznamu se nacházejí i cvičné stroje T-1 a vrtulníky HH-60G a UH-1N. Naopak není navrženo vyřazení zhruba 32 strojů F-22A Raptor verze Block 20, jejichž odstavení Kongres v minulosti opakovaně blokoval.
Zásadní obrat nastává také v případě letounu E-7 Wedgetail, který měl nahradit stárnoucí flotilu Awacsů E-3 Sentry. Náklady na vývoj jednoho stroje se ale zvýšily z původních 588 milionů na 724 milionů dolarů.
Letectvo proto projekt zcela ruší a přesměruje kapacity směrem k satelitním systémům a navýšení počtu letounů E-2D Hawkeye.
V návrhu rozpočtu se naopak významně navyšují prostředky pro nové bombardéry a jadernou výzbroj. Program B-21 Raider od firmy Northrop Grumman má dostat 10,3 miliardy dolarů (zhruba 218 miliard korun), včetně 2,6 miliardy na nákup a dalších 2,1 miliardy v rámci dodatečných prostředků.
Modernizace mezikontinentálních balistických raket probíhá skrze projekt LGM-35A Sentinel, pro který je určeno 4,2 miliardy dolarů.
Raytheon sází na Evropu. Výroba střel Patriot se má do roku 2030 zdvojnásobit
Překvapivý obrat nastal také u stíhaček F-35. Zatímco letos má být pro letectvo pořízeno 44 kusů F-35A, v roce 2026 se počítá jen s 24. Snížení má umožnit vyšší výdaje na údržbu a zajištění dodavatelského řetězce.
Současně běží i vývojové práce na nové generaci stíhaček F-47 v rámci programu Next Generation Air Dominance (NGAD), kde má rozpočet narůst na téměř 3,5 miliardy dolarů (asi 74 miliard korun).
Významné prostředky míří i do dalších oblastí. Program Collaborative Combat Aircraft, tedy vývoj bezpilotních „wingmanů“, dostane 807 milionů.
Nákup 14 trenažérů T-7A Red Hawk vyjde na 362 milionů. Pentagon také obnovil financování hypersonické střely AGM-183A ARRW částkou 387 milionů. I když program po neúspěšných testech vypadal jako ukončený, nová investice mu dává šanci na restart.
Snížení čeká i rozpočet na „bunker buster“ bombu GBU-57, která byla podle amerických médií nedávno nasazena při útocích na íránská jaderná zařízení. Letectvo na ni v roce 2026 vyčlení 6,8 milionu dolarů oproti letošním 8,6 milionu.
Rok 2026 tak může být pro americké letectvo zlomový. Jestli Kongres návrh schválí, půjde o jednu z největších restrukturalizací a přesměrování investic za poslední dekády.