Matej Cernosek je CEO startupu Andrenam
koláž Hrot24 / Shutterstock.com / Andrenam / archiv Mateje Cernoska (publikováno se svolením)
Revoluce pod hladinou
Rozhovor
Matej a jeho „gangsteři“. Čechoameričan mění obranu moří, na startup získal stamiliony
S bývalými inženýry SpaceX, Palantiru nebo Andurilu staví Matej Cernosek technologii, která může změnit způsob, jímž armádní loďstva stráží oceány před nepřátelskými hrozbami. „Složité porady u nás neexistují. Války se nevyhrávají v zasedačkách,“ říká v rozhovoru pro Hrot.
editor
Vyvíjejí technologii, která je extrémně náročná, ale zároveň klíčová pro bezpečnost námořních hranic. Díky umělé inteligenci a chytrým bójkám dokáže v reálném čase analyzovat data ze sonarů. A investory okamžitě zaujali, když během pouhých 36 hodin dokázali získat přes 200 milionů korun na další rozvoj.
„Hledáme lidi, které rád nazývám ,gangster inženýry‘,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Hrot Matej Cernosek, spoluzakladatel a šéf startupu Andrenam, jehož cílem je posouvat námořní a vojenské technologie až k jejich limitům. A nejen je.
Makat pro Andrenam totiž podle tohoto mladého Čechoameričana znamená „pracovat 80 hodin týdně, stavět něco z ničeho šíleným tempem a nevymlouvat se na byrokracii“.
To je styl, díky němuž si někdejších inženýrů ze SpaceX, Andurilu či Palantiru všimli nejen přední američtí investoři, ale i prestižní ekonomický web s globálním dosahem Business Insider.
Americký přístup? Stoprocentně. I v tom, jak se startup snaží spoléhat jen na sebe. „Subdodavatelé jsou pomalí. Jsou v podstatě byrokracie v procesu vzniku,“ říká Cernosek.
Co podle něj jakýkoli vývoj zdržuje? V čem je výhoda amerického přístupu proti evropskému? Co mu dala práce pro vesmírnou společnost Elona Muska? A jak se projevují jeho české kořeny? O tom už více v našem rozhovoru.
Jakmile jste začali nabírat počáteční kapitál, dokázali jste během úvodního „seedového“ kola nabrat od investorů deset milionů dolarů (přes 200 milionů korun) během 36 hodin. Čím si vysvětlujete, že investoři reagovali tak rychle a odhodlaně?
Vyvíjíme technologii, která je extrémně náročná, ale zároveň klíčová pro bezpečnost našich námořních hranic a hranic našich spojenců. Velký dík patří našemu prvnímu investorovi – Mikovi Annunziatovi z Also Capital – který nám otevřel dveře v pre-seed fázi. Ale když důvěru projevil, dokázali jsme ji proměnit v konkrétní výsledky. A to vzbudilo pozornost.
Díky té počáteční investici jsme mohli sestavit skvělý tým – s lidmi ze SpaceX, Saronic, ABL Space, Palantiru a Andurilu – včetně jejich prvního AI inženýra.
Postupem času jsme si udržovali blízký kontakt s klíčovými investory, kteří mohli průběžně sledovat náš pokrok. A když přišel čas na další kolo financování, bylo to pro nás o poznání jednodušší.
Sám jste to nakousl – spolupracujete s kolegy, kteří prošli top firmami z obranného sektoru. Co hledáte u lidí, které si do startupu vybíráte? A jak náročné je dnes sestavit tým pro špičkový obranný výzkum?
Hledáme lidi, které rád nazývám „gangster inženýry“ – v USA se jim říká 10x inženýři. Tím mám na mysli ty, kteří opravdu chápou, co znamená pracovat 80 hodin týdně, stavět něco z ničeho šíleným tempem, a kteří se nevymlouvají na umělé požadavky nebo byrokracii.
Iterujeme rychle, věci rozbíjíme, učíme se a přestavujeme – každý týden, někdy i každý den. Tihle lidé věří v naši misi – a právě oni tvoří firmu.
Co si možná v Evropě mnozí neuvědomují, je, že tito členové týmu mají skutečně silnou motivaci uspět, protože každý z nich vlastní část podílu ve firmě. Vědí, že když to vyjde, nebudou to jen zaměstnanci – budou spolutvůrci.
Získané finance investujete nejen do rozšíření týmu z osmi lidí na dvojnásobek, ale také do vlastní lodi pro testování hardwaru na moři. Proč jste se rozhodli nejít cestou subdodavatelů, ale takto komplexně?
Subdodavatelé jsou pomalí. Musíte s nimi nejdřív podepsat NDA (z anglického Non-Disclosure Agreement, smlouva o mlčenlivosti, která se používá k ochraně důvěrných informací – pozn. red.), naučit je, jak systémy ovládat, a pak jen doufat, že vám správně předají, co nefungovalo. To je příliš zdlouhavé.
Věci rozbíjíme, učíme se a přestavujeme – každý týden, někdy i každý den.
Naši inženýři si výsledek nejdřív představí, pak ho navrhnou, postaví, otestují a iterují podle problémů, které zjistí. Právě tohle přináší rychlost.
Subdodavatelé jsou v podstatě byrokracie v procesu vzniku. U nás neexistují složité porady – všichni sedíme spolu přímo ve výrobní hale. Stačí se otočit a zeptat se. Války se nevyhrávají v zasedačkách.
Mluvíte o tom, že byste chtěl postavit firmu, která bude mít „generační dopad“ na Spojené státy. Jak si takový dopad představujete v praxi?
Budujeme základní AI modely pro sonarovou inteligenci. V současnosti toho dosahujeme agregací sonarových dat prostřednictvím prvního hardwaru, který sami vyvíjíme.
Tyto percepční modely budou v budoucnu využívány napříč různými produkty – ať už hardwarovými, nebo softwarovými.
Andrenam se specializuje na sonarové sítě pod hladinou moře a využívá umělou inteligenci k reálnému zpracování dat. Jak byste vysvětlil, co je na vaší technologii průlomové?
Vyvíjíme distribuované, perzistentní sonarové sítě, které spolu vzájemně spolupracují. To celé je možné především díky zpracování dat na samotném okraji sítě (edge computing) a díky připojení přes Starlink. (Edge computing je taková výpočetní architektura, při níž jsou data zpracovávána nikoli centrálním počítačem/cloudem, ale v zařízeních, která je sbírají a vyhodnocují díky tzv. internetu věcí – pozn. red.)
Když zmiňujete Starlink Elona Muska, jaké vlastně bylo pracovat v jeho vesmírném SpaceX? Vy jste tam, pokud vím, pracoval jako launch engineer, tedy někdo, kdo je zodpovědný za bezpečný a spolehlivý start raket. Co vám to dalo?
Mé působení ve SpaceX bylo opravdu výjimečné. Paradoxně to byla jediná pracovní nabídka, kterou jsem po škole dostal – bylo to na začátku covidu. Poslali mě do Boca Chica v jižním Texasu. A upřímně – bylo to skvělé.
Nikdo tam covid moc neřešil, nikdo nenosil roušky. A my jsme na pláži stavěli rakety, odpalovací rampy, vyhazovali věci do vzduchu a večer oslavovali. Později jsem dostal povýšení a přešel na jiný tým, kde jsem ale začal mít problémy s novým šéfem, který pracoval na dálku z Los Angeles.
Nakonec jsem se se SpaceX rozešel a rozhodl se založit vlastní firmu. Chtěl jsem vytvořit kulturu podobnou té, kterou jsem zažil, ale s určitými rozdíly a vlastními hodnotami.
I když žijete a pracujete v USA, udržujete silné vazby na Česko. Umíte si představit, že by jednou podobná technologie jako Andrenam vznikala i v Česku, nebo že by se tu dalo s podobnými projekty spolupracovat?
Moje rodina stále žije v Kopřivnici. Myslím si, že v budoucnu může nastat situace, kdy se rozšíříme i do Evropy – a možná právě do České republiky. Zatím je to ale spíš moje osobní vize.
Rád bych jednou přispěl k tomu, aby se do Česka vrátila síla obranného průmyslu a výrobního zázemí. Nějaké nápady mám, ale jak se u nás v USA říká – „baby steps“.
Narodil jste se v Novém Jičíně, vyrůstal v Kopřivnici a základní školu absolvoval v USA. Jaké to bylo pro dítě, vystřídat prostředí mezi Amerikou a Českem – a co ve vás z těchto dvou světů zůstalo nejvíc dodnes?
Každé léto jsem se vracel do Česka. Bylo to náročné – neustále se přesouvat tam a zpět. Když jsem byl v USA, postupně jsem zapomínal češtinu, a když jsem přijel do Česka, zase jsem zapomínal angličtinu.
Chtěl jsem vytvořit kulturu podobnou té ve SpaceX, ale s určitými rozdíly a vlastními hodnotami.
Co mi ale opravdu otevřelo oči, byly rozdílné otázky, které mi lidé v obou zemích kladli. V Česku se mě často ptali: „Proč máte v Americe tak velká auta a zbraně? Vždyť to nedává smysl.“ A v USA se zase lidé divili: „Proč je v Evropě všechno tak pomalé? Tomu nerozumím.“
Postupně jsem si uvědomil, že existují dva odlišné způsoby myšlení – dva světy – a naučil jsem se chápat obě strany. To mi dalo cennou perspektivu, kterou si nesu dodnes.
V létě jste chodil i do školy v Česku, abyste si udržel jazyk a kontakt s kulturou. Jak důležitá pro vás dnes česká identita je?
Jsem Američan srdcem a Čech krví. V USA má každý „krev“ odněkud – ze všech koutů světa – ale i přesto se tu lidé dokážou semknout a vytvořit něco společného. A to by žádná země neměla podceňovat.
Já tenhle duch skutečně žiju. Bylo pro mě nesmírně důležité se s Českem kulturně sžít. Pochopit, odkud pocházím a jak minulost mé rodiny formovala to, kým jsem dnes.
Matej Cernosek
CEO startupu Andrenam, který založil spolu s Alexem Chu, svým spolužákem z vysoké školy Colorado School of Mines
Vystudoval strojní inženýrství, poté pracoval ve SpaceX – vesmírné firmě Elona Muska – jako launch engineer
Andrenam vznikl v roce 2024 jako startup zaměřený na zabezpečení oceánů prostřednictvím moderní AI a technologií
Investory zaujali natolik, že nedávno během pouhých 36 hodin získali deset milionů dolarů na rozvoj své technologie
Narodil se v Novém Jičíně a každé léto trávil s rodinou v Kopřivnici, o níž sám mluví jako o městě vozidel Tatra