Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

se souhlasem SOCR ČR

Digitální platformy diktují tempo: Mladá generace si vybírá flexibilitu a svobodu

Online ekosystémy, mobilní aplikace a internetové služby dnes nejsou jen doplňkem moderního života, ale doslova přetvářejí způsob, jakým lidé pracují, vydělávají a podnikají. Pro generaci Z představují příležitost, jak spojit profesní ambice s osobním životem bez pevně dané pracovní doby, zbytečné byrokracie a kompromisů.

Tomáš Prouza

Konec píchaček: Pracujeme podle svých pravidel 

Mladí lidé už nechtějí pracovat podle tradičního modelu, kdy jsou od pěti do devíti v kanceláři. Místo toho oceňují flexibilitu a možnost rozhodovat si nejen o čase, ale i o výši výdělku. Digitální ekonomika to umožňuje – ať už jde o rozvoz jídla, přepravu osob, administrativní práce, marketing nebo třeba hlídání dětí či pomoc v domácnosti. 

Rychle rostoucí poptávka po těchto službách a očekávání zákazníků, že danou službu dostanou přesně v čase, kdy ji potřebují, a bez zbytečně složitého vyjednávání vytváří zcela nový pracovní trh, který nejen řeší potřeby spotřebitelů, ale zároveň poskytuje ekonomickou příležitost pro každého, kdo chce pracovat jinak. 

Mladá generace: Svoboda jako největší priorita 

Pro generaci Z je svoboda a flexibilita klíčová. Ceny bydlení rostou, náklady na život se zvyšují, ale místo toho, aby se mladí lidé upnuli k tradičním zaměstnaneckým vztahům, hledají jiné cesty. Možnost pracovat na vlastní triko, rozhodovat si o svém čase a nemuset se vázat k pevné pracovní smlouvě je pro mladé lidi klíčová.  Tento trend se ale zdaleka netýká jen mladých. Po freelancingu a flexibilní práci sahají třeba i rodiče na mateřské, důchodci nebo lidé, kteří si jen chtějí přivydělat k hlavní práci. Pro někoho jde o přechodné řešení, pro jiné o plnohodnotnou profesní dráhu.

Ekonomický akcelerátor a záchranný kruh 

Moderní online trhy dnes nejsou jen prostředníkem pro hledání práce. Jsou symbolem nové ekonomiky, která dává lidem možnost rychle reagovat na změny trhu, řešit výpadky příjmů a rozvíjet vlastní podnikatelské aktivity. 

Navíc se nejedná jen o tradiční segmenty, jako jsou taxislužby či rozvoz jídla. Online prostředí dnes propojuje řemeslníky, specialisty na právo, IT i marketing, úklid, hlídání dětí či doučování. Platformy spolu s digitalizací pronikají i do sociálních služeb a zdravotnictví.

Revoluce v gastronomii: Restaurace bez stolů 

Obrovské změny jsou vidět i v gastronomii. Mnoho podniků se přizpůsobuje tomu, že Češi chtějí jídlo spíše nechat doručit, než aby za ním docházeli. Krásně to bylo vidět třeba během posledních Vánoc a Silvestra, kdy vzrostla poptávka po rozvozu jídel o 28 %. Je vidět, že lidé jsou ochotni utrácet – když je to pro ně jednoduché a v jejich vlastní režii, kdy a kde si dobré jídlo dají.  Mimochodem, tato rychlá změna spotřebitelských návyků vede k vzestupu nových podnikatelských modelů jako jsou tzv. „dark kitchens“, tedy restaurace, které fungují pouze pro rozvoz a vůbec nemají stolování pro hosty.

Tento model podnikání výrazně snižuje náklady a otevírá dveře mladým kuchařům, kteří nemusí investovat miliony do vlastní restaurace a složitě hledat personál na obsluhu. Stačí jim chuť pracovat a zajímavé nápady. Přístup k online platformám jim pak zaručí přístup k tisícům potenciálních zákazníků bez utopených nákladů na klasické restaurační prostory. 

Co bude dál? Platformy jako budoucnost podnikání 

Moderní digitální služby se zásadně podílejí na změně pracovního trhu a podnikání. Jsou ekonomickým akcelerátorem digitalizace a nových způsobů podnikání a klíčovou součástí plánů nové generace podnikatelů. I vlády proto přemýšlejí, jak s novou ekonomikou pracovat, aby udrželi základní pravidla podnikání, ale zbytečnou byrokracií nezničili dobré nápady.

Digitální ekonomika potřebuje flexibilitu, což v Česku z pohledu regulací není oblíbené slovo. Regulatorní rámec ještě pořád vyžaduje papíry a razítka, nemluvě o velmi rigidním pracovním právu. První vlaštovkou, která se to snaží zlepšit, je čerstvě schválená flexinovela zákoníku práce, kterou prosadil Marian Jurečka. Druhým testem bude transpozice směrnice o práci přes platformy, která otevírá prostor dát tomuto modernímu a mladou generací vyžadovanému způsobu práce zelenou a stanovit jasná pravidla. Během pár měsíců bude jasné, jestli i Česko už dospělo do digitálního věku nebo pořád ještě chce lidi svazovat představami z dob průmyslové revoluce.