Život na Marsu mohl bujet poblíž aktivních vulkánů a pradávného jezera

Objev může pomoci nejen vysledovat případné stopy živých organismů na Rudé planetě, ale i napovědět, jak se život vyvinul na Zemi

Život na Marsu mohl bujet poblíž aktivních vulkánů a pradávného jezera
Život na Marsu mohl prospívat v blízkosti vody | Shutterstock.com

Mars mohl být ve svém mládí mnohem vulkanicky aktivnější, než jsme si mysleli. Vědci nyní odhalili přes šest desítek sopek, které byly pravděpodobně činné už před čtyřmi miliardami let, píše web space.com. Jde mimochodem o oblast Eridania, která je už delší dobu „v podezření“, že se v ní mohl kdysi nacházet život.

V dávném období na ní prý byla obrovská jezera napájená horkými zřídly. A právě vulkanická aktivita poblíž vodního zdroje mohla pohánět hydrotermální systémy, v nichž se životním formám mohlo dařit.

„Systém jezer byl přes jeden a půl kilometru hluboký,“ popisuje Aster Cowart, geolog z Ústavu planetární vědy, který sídlí v texaském Tucsonu. „Když nic jiného, dávají nám tyto nálezy množství míst, kde můžeme pátrat po známkách života,“ doufá.

Na rozdíl od dnešní Země není současný Mars vulkanicky nebo tektonicky aktivní. Výzkumníci ovšem ve sledované oblasti odhalili 63 typů sopečné aktivity napříč čtyřmi různými typy vulkánů – sopečné dómy, což jsou útvary připomínající kupole, stratovulkány aneb kužely, jak si většina lidí nejčastěji představí sopku, dále kaldery, tedy kotlovité části vulkánů, a pyroklastické štíty.

„Je opravdu vzrušující vidět krajinu tak silně formovanou procesy probíhajícími před deskovou tektonikou,“ pochvaluje si Cowart. To, co mohou vědci zkoumat na Marsu téměř přímo, je totiž něco, co na Zemi víceméně pouze odhadují z částeček toho, co se mohou dozvědět. „Mnohé z toho, co víme o těchto procesech na Zemi, jsme si buď poskládali ze silně erodovaných starobylých hornin, nebo ze soudobého prostředí, kde jsou však ovlivněny tektonikou desek,“ dodává.

Díky tomuto objevu máme příležitost pochopit minulost Země, která není dostupná v geologických záznamech naší planety. Může nám pomoci určit, jak se na ní objevil život. Protože stejné procesy, které pozorujeme na čtvrté planetě Sluneční soustavy, mohou souviset s počátky života, při nichž se v příhodných podmínkách ohřáté vody plné minerálů objevují živé organismy.