Žádný Robin Hood

Bohatým bere a chudým dává? Ale kdež – Robinhood, jenž prezentuje investování jako dětskou hru, bohatne oblbováním chudých.

Žádný Robin Hood
Robinhood založili dva absolventi Stanfordovy univerzity, v Americe narozený Ind Baiju Bhatt a naturalizovaný Bulhar Vladimir Tenev, v roce 2013. | Robinhood.com

„Jak může dvacetiletý kluk bez vlastního příjmu dostat skoro milion cizích dolarů, aby s nimi obchodoval?“ ptal se 12. června Alexander Kearns ze stopadesátitícového města Naperville v americkém státu Illinois. Tenhle dvacetiletý kluk bez vlastního příjmu si tu otázku položil, až když bylo pozdě. Zprostředkovatel burzovního obchodování Robinhood mu ten den dal přes telefon vědět, že jeho účet je zhruba 738 tisíc dolarů v minusu. Výsledkem posledního obchodu s opcemi na prodej a nákup akcií byla ztráta ve výši téměř tři čtvrtě milionu dolarů.

Kearns, student na University of Nebraska, jenž trávil jako většina jemu podobných nucené koronavirové prázdniny doma, vyhodnotil situaci po svém. Povinnost splatit vysokou šesticifernou sumu pro studenta znamená představu let, dost možná desítek let strávených v chudobě; plus vážné komplikace pro finance celé rodiny, o ponížení a hanbě nemluvě. Žádná rozumná cesta ven nevedla. Sebral se tedy Alexander a skočil pod nákladní vlak.

To bylo v pátek. V pondělí Kearnsův telefon ukázal, že celková bilance na účtu čítá šestnáct tisíc dolarů plus. Kdyby se byl chudák Alexander rozhodoval pomaleji, mohl si prožít pouze nepěkných 72 hodin, po nichž by se dostavila obrovská úleva. Kdyby věděl o obchodování s opcemi víc (viz graf), než věděl, prvotní úlek při pohledu na třičtvrtěmilionovou ztrátu by trval jen pár vteřin, než by si uvědomil, oč jde.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit