Češi jsou sumci v aspiku: pomalí, nedůslední a nemají výdrž, říká Zámečník. Za 25 let Česko nenakopli

Do prostředí, které podporuje inovace, patří i neúspěchy, stejně jako velké množství propálených peněz. Už to svědčí o odhodlání něco změnit.

Do prostředí, které podporuje inovace, patří i neúspěchy, stejně jako velké množství propálených peněz. Už to svědčí o odhodlání něco změnit.

Celý článek
0

Komentář: Snížení deficitu jen o 17 miliard? Z toho voliči pravice asi skákat do stropu nebudou

Zdá se, že vládní konsolidační balíček sice jednorázově vyřešil nejhorší schodek, ale stát bude dál hospodařit neudržitelně

Zdá se, že vládní konsolidační balíček sice jednorázově vyřešil nejhorší schodek, ale stát bude dál hospodařit neudržitelně

Celý článek
0

Čína kolonizuje Afriku. Zdvojnásobuje investice do těžby surovin

Komunistický režim po covidovém útlumu opět zvyšuje své investice v Africe. Z velké části se ale jedná o projekty, které se zaměřují na ovládnutí a těžbu surovin, jež jsou nezbytné pro transformaci dopravy a energetiky.

Komunistický režim po covidovém útlumu opět zvyšuje své investice v Africe. Z velké části se ale jedná o projekty, které se zaměřují na ovládnutí a těžbu surovin, jež jsou nezbytné pro transformaci dopravy a energetiky.

Celý článek
0

Vysoké škole spojované s Langšádlovou hrozí zánik. Ministryně mlčí

Akreditační úřad zahájil řízení o odebrání akreditace Vysoké škole politických a společenských věd. Absolventkou a členkou akademické rady školy je i ministryně pro vědu Helena Langšádlová. Ta otázky ohledně svého působení na škole ignoruje.

Vysoké škole spojované s Langšádlovou hrozí zánik. Ministryně mlčí
Helena Langšádlová | foto Profimedia.cz

Soukromé vysoké škole, celým názvem Academia Rerum Civilium – Vysoká škola politických a společenských věd, sídlící v Kutné Hoře a nabízející studium politologie, podle všeho zlomilo vaz špatné hospodaření. Kvůli dluhům na ni již byl podán insolvenční návrh. Nyní se Městskému soudu v Praze hlásí věřitelé, mezi něž se řadí i bývalý rektor, pronajímatel sídla školy – Středočeský kraj, nebo učitelé. Na základě návrhu na insolvenční řízení se školou navíc zahájil Národní akreditační úřad pro vysoké školství správní řízení o odebrání akreditace.

„Se školou bylo zahájeno správní řízení o odebrání akreditace. Kromě insolvenčního řízení je dalším důvodem skutečnost, že vysoká škola neplní ani další zákonné povinnosti stanovené zákonem o vysokých školách. Nezveřejnila výroční zprávu o činnosti za rok 2021, případně zprávu o hospodaření vysoké školy, stejně tak strategický záměr, registrované vnitřní předpisy vysoké školy včetně údajů o době jejich platnosti a účinnosti, nezpřístupnila zprávu o vnitřním hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností vysoké školy,“ sdělila týdeníku Hrot Aneta Lednová, mluvčí ministerstva školství, pod které úřad spadá. 

„Úřad rovněž ověřil, že od května 2022 nejsou do Registru docentů a profesorů hlášeni zaměstnanci vysoké školy, kteří mají studijní program dle platné akreditace zajišťovat, respektive nejsou hlášeni žádní jiní zaměstnanci v základním pracovněprávním vztahu,“ dodala mluvčí.

Správní řízení však může trvat i měsíce. V případě, že škola přijde o akreditaci, nebude moci vzdělávat studenty ani organizovat závěrečné zkoušky. V úvahu připadá i odebrání státního souhlasu, což má již v pravomoci přímo ministerstvo. Pak by škola skončila úplně. Tuto variantu resort zatím zvažuje, na škole sleduje situaci.

Langšádlová? Bez reakce

V akademické radě školy podle zveřejněného seznamu působí či působili i současná ministryně pro vědu Helena Langšádlová (TOP 09), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) či premiér Petr Fiala (ODS). Rada je podle statutu školy hlavním orgánem, který řídí vědeckou a výzkumnou činnost vysoké školy, schvaluje klíčové dokumenty a dohlíží na řádný akademický rozvoj. Členové by měli dostávat informace například o závěrečných zkouškách, počtech studentů a strategii školy.

Helena Langšádlová je navíc zdejší absolventkou. Po vystudování politologie jí byl udělen titul Bc., magisterský titul pak obdržela na rovněž soukromé Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů Praha. Politička však otázky ohledně svého působení v krachující škole ignoruje. Redakce požádala o vyjádření jak v jí řízené Sekci pro vědu, výzkum a inovace Úřadu vlády, tak u její osobní asistentky. Týdeník Hrot však žádné odpovědi ani po několika dnech neobdržel. Ministryně a její tým jsou přitom aktivní, naposledy včera se Langšádlová na Twitteru podělila o závěry z konference o klimatických změnách.

Podobné je to v případě ministra vnitra Víta Rakušana, u kterého jeho mediální tým alespoň slíbil, že odpovědi zajistí. Jediný, kdo promptně reagoval, byl předseda vlády Petr Fiala. Ten je profesorem politologie, a k zaměření školy má tedy velmi blízko. „Akademická rada se podle všeho v poslední době nescházela. V minulosti se ale věnovala vzdělávací stránce školy, nikoli ekonomické,“ vzkázal týdeníku Hrot premiér prostřednictvím mluvčího Jakuba Tomka. Jak premiér, tak ministři jsou aktuálně na dovolené. Vládní koalice se totiž první dva srpnové týdny domluvila na vládních prázdninách.

Většinovým majitelem školy s devadesátiprocentním podílem je Michal Kapitán, dříve vlivný člen SPD. Majitelem a jednatelem se však stal až v polovině května 2022. Předchozí vlastníci mu údajně zatajili velké dluhy instituce, které dosahují částky patnáct milionů korun. Podal proto trestní oznámení pro podvod. Škola je prý v natolik špatné ekonomické i personální situaci, že nyní se již čeká na jmenování insolvenčního správce.

Na obhajobu závěrečných prací na škole čeká ještě asi třicet studentů. V případě, že škola přijde o akreditaci, musí studenty převést na jinou vysokou školu s platnou akreditací v daném studijním programu. Nové studenty instituce aktuálně již nesmí přijímat.