Více bytů, rychlejší okruh

Nový pražský územní plán překonal jednu z posledních překážek. Kompromisní varianta rozšíří území pro výstavbu o stovky hektarů

Více bytů, rychlejší okruh
Na největší potíže narazili tvůrci metropolitního plánu u ochránců pražského panoramatu. Stavět do výšky nechtějí památkáři ani UNESCO. | Tomáš Novák

Prakticky veškerá nová výstavba v Praze dnes narazí na první problém ještě předtím, než developer vůbec poprvé otevře dveře kanceláře stavebního úřadu.

Většina pozemků určených podle starého územního plánu pro nové byty, kanceláře nebo obchody je už zastavěná. A tak je potřeba nejprve se dohodnout s radnicí na změně územního plánu. Přetahovaná většinou trvá několik let. O to větší netrpělivost proto doprovází čekání na metropolitní plán, který by měl stavařům uvolnit ruce u dalších stovek hektarů pro nové projekty.

Pražský primátor Zdeněk Hřib minulý týden přišel s nadějnou zprávou: po zdlouhavých jednáních se podařilo upéct kompromis mezi magistrátem, městskými částmi i ministerskými úředníky a vyřešit tisíce připomínek k poslednímu návrhu z roku 2018. Stále je tak podle něj ve hře plánovaný termín platnosti metropolitního plánu od začátku příštího roku.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit