Ilustrační foto: Shutterstock.com
Otázka za milion – či spíš za 36 milionů milionů: Jak chce Washington splatit dluh, co stojí víc než celá U. S. Army?
USA mají problém. Obří dluh. Jeho splácení už je dražší než americká armáda. Jak chce Washington jeho růst zkrotit? Omezením výdajů? Zdvojnásobením růstu ekonomiky či inflací?
Pavel Peterka
Federální dluh USA nyní dosahuje přes 36,2 bilionu dolarů (číselně 36 200 000 000 000 dolarů), což odpovídá zhruba 760 bilionům korun, tedy více než stonásobku nominálního HDP Česka za rok 2024.
České HDP zjednodušeně představuje hodnotu zboží a služeb, které u nás všechny firmy, domácnosti a stát dohromady za rok vytvoří. Znovu: federální dluh USA je více než stonásobkem toho. To jen pro představu.
Problém amerického dluhu ale zdaleka nespočívá pouze v jeho rostoucí nominální hodnotě. Zásadní je i zrychlující tempo zadlužení, jež v roce 2024 překročilo šest procent HDP a výhledově se vlivem „velkého krásného zákona“ – jak Trump nazval svůj zákon o snížení daní a výdajů – může přehoupnout přes osm procent HDP.
Tak vysoké tempo zadlužování má řadu úskalí.
Tím prvním je vcelku logicky samotné splácení nasekaného dluhu. Podle dat ministerstva financí USA jde v současné době zhruba 14 procent všech výdajů na jeho splátku.
Ta představuje třetí největší kategorii po tzv. Medicare (zdravotní pojištění pro seniory) a programu sociálního zabezpečení, který vyplácí oprávněným osobám starobní, invalidní a pozůstalostní důchody.
Na splácení dluhu šlo už v roce 2024 více peněz než na celou armádu USA, která je bezkonkurenčně největší a nejsilnější vojenskou silou na světě.