Saúdové ukázali svou první robotku. Sara nesmí mluvit o politice i sexu

Saúdská Arábie představila svého humanoidního robota – ženu jménem Sara. Život jí vdechla rijádská společnost QSS AI & Robotics. Přestože nejde o lidskou bytost, musí i ona dodržovat tamní společenská pravidla.

Saúdové ukázali svou první robotku. Sara nesmí mluvit o politice i sexu
Humanoidní robotka Sara v klasickém ženském saúdskoarabském oděvu | Foto: QSS AI & Robots

Konstruktéři navrhli Saru jako pětadvacetiletou dívku měřící 162 cm, která ovládá plynulou konverzaci v arabštině i angličtině. A protože její původ je saúdskoarabský, měla by být milá, ale zároveň se musí vyvarovat hovorů s politickým či sexuálním podtextem. Důvodem je právo šaría, které – i když není v Saúdské Arábii uplatňováno extrémně přísně — stále ženám zakazuje politický aktivismus v jakékoliv podobě a zakázány jsou též debaty o sexu i sexualitě.

Doktor Elie Metri, generální ředitel QSS AI & Robotics pro server Business Insider prohlásil, že Sara používá jejich vlastní jazykový model určený k rozpoznávání a generování textu i řeči. „Nespoléháme se na knihovny někoho jiného, dokonce ani na ChatGPT.“

Proces tvorby robota Sary měl dvě hlavní fáze, přičemž ta první se odehrávala zejména v digitálním prostoru. Nejprve bylo třeba vytvořit 3D model kostry, následně se tvořil prostorový drátěný model hlavy, která se poté renderovala do lidské podoby. Druhá fáze pak patřila zejména sochařům a technikům, kteří za pomoci modelovacích technik vytvořili Saře fyzické tělo.

Výroba fyzického těla robota Sary vyžadovala hodně času a precizní práce
Foto: QSS AI & Robotics

Sara však není prvním humanoidním robotem v Saúdské Arábii. Stejná společnost, tedy QSS AI & Robotics, představila už na začátku března na rijádském DeepFestu robota Muhammada, který se tam však záhy dopustil mírného faux pas. Během prezentace stála reportérka televizní stanice Al-Arabíja Ravíja Kásimová zády k Muhammadovi a hovořila směrem ke kameře. V ten moment se však robot pohnul a dotkl se ženina pozadí, což samozřejmě nezůstalo bez odezvy. 

Elie Metri však Muhammada brání a tvrdí, že věc se má jinak, než z videa, které díky sociálním sítím obletělo celý svět, soudí veřejnost. Podle jeho názoru robot při mluvení mírně pohnul rukou a prsty a lehce se dotkl jejího oblečení, protože u něj reportérka stála zkrátka příliš blízko. Návštěvníci i reportéři prý měli od pořadatelů výstavy instrukce, aby od robota udržovali bezpečnou vzdálenost. „Robot je plně autonomní a funguje nezávisle na lidské vůli. Nicméně sexuální napadení vypadá úplně jinak,“ řekl pro Business Insider.