Ruští vojáci odmítají poslušnost: Proč jít jen s puškou proti tankům na smrt?

S rychlým růstem zabitých ruských vojáků na Ukrajině stoupá v jejich řadách nespokojenost a stále častější jsou případy dezerce. Nechápou, proč mají umírat s mizernou výzbrojí proti lépe vyzbrojeným Ukrajincům.

Ruští vojáci odmítají poslušnost: Proč jít jen s puškou proti tankům na smrt?
Mobilizovaní ruští vojáci v Tatarstánu, ilustrační foto | Shutterstock.com

Na ruských sociálních sítích se množí stížnosti ruských vojáků, kteří byli nadřízenými obviněni z dezerce, protože odmítli zbytečně umírat za Kreml a Vladimira Putina. Na jednom z videí, která se objevila na síti Telegram, je zachycena skupina tří desítek vojáků v různých druzích maskáčů, kteří prosí veřejnost o pomoc.

„Pomozte nám prosím vyřešit situaci. Náš velitel nám dal rozkaz neustupovat ze svých pozic. Velitel nám ale nedal žádné krytí ani další podporu. Měli jsme jen automaty a všechny ostatní zbraně byly nefunkční,“ praví se na záznamu. Poté, co vojáci své pozice opustili, byli obviněni z dezerce. Stěžují si, že se o ně jejich velitelé nestarají, jen je ženou prakticky na smrt proti lépe vyzbrojeným ukrajinským obráncům.

Rádio Svobodná Evropa dodává, že sice nelze identifikovat, kdy a kde bylo video natočeno, nicméně to ukazuje, že Rusové mají na bojišti velké problémy s disciplínou desítek tisíc nově mobilizovaných vojáků.

Od loňského září, kdy se Putin rozhodl povolat 300 tisíc mužů, se objevují stížnosti na chaotický průběh mobilizace. Navíc si vojáci stěžují na to, že nedostanou pořádnou výstroj a výzbroj. Rovněž výcvik je často pouze formální, chybí vojenští instruktoři. To pak vede k nárůstu nespokojenosti mezi mužstvem a prohlubující se nedůvěře k velitelům. 

Do první linie s holou zadnicí

Putinův zářijový dekret navíc zpřísnil tresty za dezerci v období mobilizace nebo války na deset let vězení. Osobám, které odmítají vojenskou službu, mohou soudy vyměřit tříletý trest. Ani tato hrozba ale nezabránila rostoucímu počtu Rusů, aby z fronty jednoduše odešli. 

„Byli posláni do první linie jen s holými zadky, abych tak řekla. Aby bojovali proti tankům jen s útočnými puškami,“ postěžovala si Aljona Savočkinová, manželka jednoho z vojáků. Podle zpráv od manžela neměli kromě granátů žádnou další výzbroj ani podporu od dalších složek armády. Vojákům chybí i pravidelné příděly stravy, jídlo jim mají posílat příbuzní.

Jednotka jejího manžela Viktora byla nasazena na frontu v Luhanské oblasti na přelomu prosince a ledna. Skupina vojáků, která odmítla bojovat, sídlí v Jaroslavli a k regionální vládě také míří stížnost na vedení armády. Úřady slíbily, že stížnost prošetří. Příbuzní „dezertérů“ si chtějí stěžovat na zoufalé podmínky v armádě také vojenské prokuratuře v Moskvě. Odmítají, aby jejich synové, manželé a bratři byli použiti v bojích pouze jako „potrava pro děla“. 

Údaje o zabitých ruských vojácích se značně liší. Ruská armáda připustila ztráty ve výši několika tisíc, ukrajinská armáda naopak uvádí, že bylo zabito přes 120 tisíc vojáků. Norský ministr obrany a armádní generál Eirik Johan Kristoffersen hovoří dokonce o ruských ztrátách ve výši 180 tisíc včetně zraněných. Na ukrajinské straně by mohlo jít o sto tisíc vojáků. K tomu je třeba připočíst i třicet tisíc zabitých civilistů.

Prigožin zklamal Putina

Vysoké ztráty utrpěla i soukromá armáda Jevgenije Prigožina, takzvaná Wagnerova skupina, jež se několik měsíců snaží dobýt Bachmut v Doněcké oblasti. Olga Romanovová z neziskové organizace Rusko za mřížemi tvrdí, že wagnerovcům zbyla z padesáti tisíc naverbovaných žoldáků z ruských věznic pouze pětina, tedy deset tisíc. Většina byla zabita v bojích, dezertovala, byla zajata nebo je nezvěstná.

Prigožinovi podle ředitelky organizace za práva vězňů nezáleží na tom, kolik nově získaných vojáků padne. Naopak, než aby přiznal masivní dezerce, raději chybějící bojovníky uvede jako zesnulé. Pak dochází k tomu, že příbuzní dostanou pouze prázdné rakve, které nesmějí otevřít, protože v nich nejsou ostatky padlých Rusů. 

Americký Institut pro studium války (ISW), který pečlivě monitoruje průběh války na Ukrajině, napsal, že v posledních týdnech mezi Prigožinem a Putinem stoupá napětí. Ruský diktátor se domníval, že vychvalovaní soukromí žoldáci budou mít na frontě lepší výsledky, jak „Putinův kuchař“ sliboval. 

Prigožin navíc často kritizuje vedení ruské armády, což také podrývá autoritu Kremlu. „Prigožinovy komentáře odrážejí kovbojský přístup k válce, který není vhodný pro velení rozsáhlé a disciplinované moderní armádě,“ napsal ISW v jednom ze svých hodnocení.