Jak obejít sankce. Ruský výrobce mědi přesune produkci do Číny

Skupina Norilsk Nickel, kterou ovládá oligarcha Vladimir Potanin, přesune část výroby z Ruska do Číny kvůli západním sankcím. Výrobky se budou prodávat jako čínské.

Jak obejít sankce. Ruský výrobce mědi přesune produkci do Číny
Produkce mědi v ruském závodu Norilsk Nickel | foto Shutterstock.com

Ruská společnost Norilsk Nickel je největším producentem niklu na světě, v případě mědi je jedenáctá. Nyní její šéf Vladimir Potanin, jenž s majetkem ve výši 24 miliard dolarů patří mezi nejbohatší Rusy, oznámil, že část svých obchodních aktivit přesune do Číny. Tavení mědi by mělo od roku 2027 probíhat v závodech na území říše středu.

Znamená to rovněž přiznání, že západní ekonomické sankce na ruské hospodářství negativně dopadají, i když v mnohem menší míře, než by si západní představitelé přáli. Potanin totiž pro ruskou agenturu Interfax přiznal, že kvůli sankcím ztrácí jeho těžařské impérium zhruba dvacet procent příjmů. I proto plánuje přesunout výrobu mědi z metalurgického závodu Naděžda v Arktidě do Číny.

Sankce na těžařskou a metalurgickou společnost dopadají hlavně nepřímo, formou omezení mezinárodních plateb, ale i poklesu dodávek pro evropské obchodní partnery. Navíc firma musí platit za finanční transakce se třetími stranami pět až sedm procent z ceny výrobků.

Za přesunem výroby mědi ale může stát i požadavek ruských úřadů na snížení znečištění oxidem siřičitým v arktické oblasti. Už v roce 2018 se upozorňovalo na to, že v oblasti sibiřského Norilsku, kde ke zpracování kovů dochází, jsou limity oxidu siřičitého v ovzduší překračovány až tisícinásobně a jedná se o jedno z nejvíce znečištěných míst na světě.

Přesun výroby měl nicméně podle Potanina už schválit i Putin a má se jednat o jedno z prioritních témat setkání vůdců Ruska a Číny, které je naplánováno na konec tohoto roku. Hlavním argumentem pro stěhování bude nicméně to, že takto zpracovaný kov bude možné prodávat jako čínský a bude mít lepší podmínky pro uplatnění na globálním trhu s kovy.

„Čínské zboží je mnohem těžší sankcionovat než ruské dodávané do Číny,“ nepokrytě přiznal ruský oligarcha. Krok může být rovněž reakcí na rostoucí tlak Spojených států na čínský bankovní sektor, aby neprováděl finanční transakce s ruskými subjekty.

Komoditní analytik Colin Hamilton z londýnské společnosti BMO Capital Markets k záměrům firmy Norilsk Nickel dodal, že jde o další posun k propojení ruského těžařského průmyslu s čínskou ekonomikou a dále to posiluje surovinovou soběstačnost druhé největší ekonomiky světa. Na druhou stranu ruské firmy zvyšují závislost na čínských obchodních partnerech.

Rozhodnutí Potanina přichází jen několik dní poté, co Spojené státy a Británie oznámily, že zakazují obchodovat na svých komoditních burzách London Metal Exchange a Chicago Mercantile Exchange s ruskými kovy – s mědí, niklem a hliníkem. To dále ztíží přístup ruských komodit na západní trhy.