Rusko zvýšilo odměnu za sestřelení estonského robota ve službách ukrajinské armády

Moskevské Centrum pro analýzu strategií a technologií zvýšilo odměnu pro vojáky z jednoho milionu rublů na dvojnásobek (zhruba půl milionu korun), pokud ukořistí estonské autonomní vozidlo THEMIS.

Rusko zvýšilo odměnu za sestřelení estonského robota ve službách ukrajinské armády
Pozemní vojenský robot THEMIS estonského výrobce Milrem Robotics | Milrem Robotics/CC BY-SA 4.0

Ruský obranný průmysl je nervózní z autonomních zbraní, které používá Ukrajina k obraně svého území před ruskými okupanty. V posledních týdnech Kyjev úspěšně likviduje pomocí námořních kamikadze člunů vojenská plavidla ruské černomořské flotily, která byla nucena se stáhnout do východní části Černého moře, protože ani přístavy na Krymském poloostrově už nebyly pro ruské lodě bezpečné.

Bezpilotní letouny samozřejmě využívá ukrajinská armáda na frontě i pro útoky v ruském týlu a nasadila i robotická vozidla i pro pozemní operace.

Nyní vyšlo najevo, že Rusko zvyšuje peněžní odměnu za „dopadení“ estonského pozemního robota THEMIS, který pobaltská země vyrábí od roku 2019 a několik kusů poskytla také Ukrajině. Robotická vozidla používá i několik členských zemí Severoatlantické aliance.

Moskevský think-tank Centrum pro analýzu strategií a technologií (CAST), který zastupuje ruský zbrojní průmysl, nyní zvýšil peněžní odměnu za ukořistění estonského autonomního vozidla. V roce 2022 vyhlásil nejprve odměnu ve výši jednoho milionu rublů, nyní odměnu pro ruské vojáky zdvojnásobil na dva miliony rublů (v přepočtu to je 512 tisíc korun), pokud stroj dokážou dodat v relativně neporušeném stavu, oznámil šéf centra Ruslan Puchov.

Estonští zpravodajci přitom upozorňují na to, že takzvaně nezávislé centrum je spojeno s ruskými zpravodajskými službami. Ruská tajná policie FSB má stále častěji využívat ruské vědce a zbrojní experty, kteří mají kontakty na odborníky v západních zemích.

Pozemní vojenský robot THEMIS estonského výrobce Milrem Robotics
Milrem Robotics

THEMIS vyrábí estonská společnost Milrem Robotics a nově měla dodat na Ukrajinu dalších patnáct autonomních strojů. Loni v lednu ve společnosti získala většinový podíl firma Edge Group ze Spojených arabských emirátů. Podle reakcí ukrajinských vojáků se tato vozidla osvědčila zejména při misích, jež souvisejí s odstraňováním min a přepravou nákladu na frontě.

Estonští manažeři se novou výši odměny neznepokojují, naopak. „Zdá se, že tento týden nemusím pracovat, protože CAST zdvojnásobil svou odměnu za obsazení THEMIS na Ukrajině za dva miliony rublů, čímž pro mě dělá marketing,“ pochlubil se na sociálních sítích šéf komunikace ve společnosti Milrem Gert Hankewitz.

Dodal, že stoprocentně důvěřuje ukrajinské armádě, že jejich autonomní systémy využívají jejich vojáci naplno a ochrání je také před „potenciálními hrozbami“. Drony a robotické zbraně začínají hrát v rusko-ukrajinském konfliktu stále větší roli.

O nutnosti využití nejnovějších technologií hovořil odvolaný šéf ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj s důrazem na minimalizaci ztrát ukrajinských vojáků. Využití dronů podpořil i nový šéf armády Oleksandr Syrskyj.

Hankewitz zdůraznil, že i přes snahu ruské strany zabavit některé jejich autonomní systémy, budou i nadále na Ukrajinu posílat další stroje THEMIS, aby pomohli Ukrajincům v boji proti Rusům, pokud o ně Kyjev projeví zájem.