Profimedia.cz

Orson Welles: Ženy jsou neproniknutelné

Kdy se politika proměnila v showbyznys a naopak? Rubrika Tardis oslovila s touto otázkou člověka, který o vztahu obou disciplín věděl své, amerického filmového tvůrce Orsona Wellese (1915–1985)

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Jen velmi inteligentní lidé si nepřejí být v politice a já jsem byl tak hloupý, že jsem tam chtěl patřit také.

Franklin Delano Roosevelt říkával: „Vy a já jsme ti nejlepší herci v Americe.“ Měl jsem všechno, co politik potřebuje, totiž naprostý nedostatek studu.

To, co se děje, se už někdy v minulosti stalo a nejspíš se bude znovu opakovat v budoucnosti. Člověk by si neměl tolik uvědomovat roli autora coby vyučujícího. Vždycky, když se příliš zdůrazňují společenské nebo mravní hodnoty, začnu být nervózní.

Hollywood je pozlacené velkoměstské předměstí vhodné pro hráče golfu, zahradníky, filmové hvězdy, které jsou spokojené samy se sebou, a pro agenty všeho druhu. Já nejsem ani jedno. Kdykoli se mi v životě něco zlého přihodilo, byla to práce právníků nebo agentů.

Lidé ztrácejí schopnost naslouchat slovům a sledovat myšlenkový pochod. Americký archetyp, charakterizovaný protestantismem, individualismem, nekonformností, mizí. Ve skutečnosti už skoro docela vymizel.

Nejosobnější věcí, kterou jsem kdy ve filmu použil, byla moje nenávist vůči zneužívání policejní moci. Je lepší sledovat, jak vrah odchází na svobodu, než vidět policistu, jak zneužívá svoji moc.

Jednoduché? Práce policisty má být jednoduchá právě jenom v policejním státě.

Nesnáším ženy. Nesnáším je obecně, abstraktně. Nesnáším je, protože se o nich nelze nic kloudného dozvědět. Jsou neproniknutelné. Ale zároveň je žena prazákladním lidským tvorem. Nebýt žen, pořád bychom v podřepu požírali syrové maso v jeskyni. Protože civilizaci jsme vybudovali, abychom udělali dojem na své přítelkyně.

Rasová nenávist není lidskou přirozeností. Rasová nenávist znamená opuštění lidské přirozenosti. Člověk není definován tím, jak se narodil, ale tím, jak se rozhodne zemřít.

Dávají lidem to, o čem si sami myslí, že lidé chtějí. Přitom by jim měli dávat to, na co je ani nenapadlo pomyslet.

S filmem je takový problém, že zestárne dřív, než stačí vyjít. Ne nadarmo byl vždycky distribuován v plechovkách.

Režisér je nejpřeceňovanější postava mezi umělci. Můžete padesát let točit, aniž by se přišlo na to, že jste neschopný.