Hvězdou letošních Varů bude osmdesátiletý hollywoodský herec Michael Douglas, na festivalu představí 50 let po premiéře digitálně restaurovaný skvělý film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, který v roce 1975 sám produkoval
Shutterstock.com
Kulturní svátek
Šéf filmových Varů: Rozpočet máme skoro čtvrt miliardy, stát přispívá méně než jinde v Evropě
Festival Karlovy Vary čelí dražším službám a ubytování, přesto zůstává dostupný veřejnosti. S rozpočtem 250 milionů korun se opírá hlavně o sponzory, zatímco stát a město pokrývají jen třetinu nákladů, říká jeho ředitel Kryštof Mucha.
tmn
Rozpočet letošního 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se vyšplhal téměř na 250 milionů korun, což je výrazný nárůst oproti minulým letům.
Ještě před několika roky se náklady pohybovaly mezi 130 až 150 miliony, předloni činily zhruba 190 milionů. Za dramatickým růstem stojí zejména inflace, růst cen práce, zboží i služeb po pandemii covidu a začátku války na Ukrajině.
Podle výkonného ředitele festivalu Kryštofa Muchy se náklady výrazně zvedly i kvůli vyšším cenám za hotely, letenky nebo personál.
Například v roce 2021 byly hotely téměř prázdné a spolupráce s festivalem pro ně byla vítanou příležitostí. Dnes je situace opačná – kapacity jsou plné a festival často platí „horentní sumy“, aby ubytování pro své hosty vůbec zajistil.
Přestože se jedná o nejvýznamnější filmový festival v Česku a jeden z mála festivalů kategorie A v Evropě, veřejné finance pokrývají pouze zhruba 30 procent jeho rozpočtu.
Ministerstvo kultury poskytuje letos 47 milionů korun, Karlovarský kraj 12 milionů (o dva miliony více než loni) a město Karlovy Vary 11 milionů.
Zbytek nákladů pokrývají soukromí partneři a sponzoři, kteří se během festivalu zviditelňují svými aktivitami a často financují i bezplatné doprovodné programy pro veřejnost.
„Na rozdíl od většiny evropských festivalů, kde veřejné finance tvoří až 80 procent rozpočtu, je to u nás téměř naopak,“ říká Mucha. I přesto ale podle něj festival zůstává otevřený široké veřejnosti. Kdokoli si může koupit vstupenku nebo festivalový pas, bez ohledu na to, zda je filmovým profesionálem.
Cena vstupenek na festival zůstala letos stejná jako loni – 140 korun (120 korun pro studenty a důchodce). Ve srovnání s ostatními evropskými festivaly jsou ceny výrazně nižší – například v Berlíně vyjde vstupenka na 492 korun, v Benátkách i na více než 1200 korun.
Festival v Karlových Varech si dlouhodobě udržuje vysoký zájem návštěvníků. Loni se prodalo přes 127 tisíc vstupenek, což potvrzuje jeho význam nejen pro filmové nadšence, ale i pro celý region – kulturně, ekonomicky i turisticky.
S využitím ČTK