Káva, cla a chaos: Jak Trumpova obchodní válka míří na americké snídaně
Hrot24, vygenerováno v Midjourney
„Nechci zdražovat, ale musím“: Pražiči kávy čelí Trumpovým clům
Zrnka kávy praskají v bubnu pražičky a vzduch v malém washingtonském provozu Lost Sock Roasters je nasáklý vůní, která probouzí nejen tělo, ale i paměť. Jeff Yerxa, spoluzakladatel a spolumajitel podniku, tenhle opar sotva vnímá – „Už to necítím,“ směje se. Zato cítí cosi jiného. Napětí, nejistotu. A především nové clo, které mu může přinést víc než jen hořký konec dne.
šéfredaktor
Prezident Trump oznámil 50% clo na veškeré zboží z Brazílie. V zemi, která dodává téměř třetinu kávy vypité v USA, vyvolal tento krok vlnu paniky. Už tak napjatý kávový trh, sužovaný suchem, výkyvy sklizní a klimatickými změnami, se má otřást v základech. A malí pražiči jako Yerxa se ocitají na hraně udržitelného podnikání. „Nejhorší je ta nejistota,“ přiznává pro server NPR. „Nechceme zvedat ceny, ale díváme se na možný nárůst nákladů o 30 %.“
Americká káva na brazilský způsob
Brazilská káva není luxus. Je to páteř americké snídaně. „Když si koupíte kávu, ať už je to Starbucks nebo nezávislá kavárna, je pravděpodobné, že pijete kávu z Brazílie,“ říká Monica de Bolle z Peterson Institute for International Economics. „A clo ve výši 50 % ten trh zabije.“
Lost Sock sází na kvalitní směsi z celého světa, ale Brazilie je základ. „Není to jen o chuti,“ vysvětluje Yerxa. „Jsou to léta vztahů, kontrakty sjednané dlouho dopředu, logistika, spolupráce.“ A do tohoto složitého řetězce má nyní vstoupit clo – jako další položka na faktuře, kterou zaplatí nejen importér, ale v konečném důsledku i zákazník. „Nakonec to stejně zaplatí spotřebitel,“ říká Yerxa.
Podle statistik ceny pražené kávy v USA už teď vzrostly o 12,7 % meziročně. Instantní káva dokonce o 16,3 %. Průměrná cena za libru mleté kávy je 8,13 dolaru. A bude hůř.
Cla, politika a ranní romance
Oficiálně se Trumpova administrativa brání tím, že cla chrání americké pracovníky, tlačí na lepší obchodní podmínky a snižují deficit. U Brazílie je ale motivace osobní: pomsta za zacházení s bývalým prezidentem Jairem Bolsonarem, který čelí obviněním z pokusu o převrat. Podle Trumpa jde o „neakceptovatelný přístup“ vůči jeho politickému spojenci.
Pro pražiče jako Yerxa nebo Colbyho Barra z kalifornské Verve Coffee Roasters ale tahle argumentace kulhá. „USA ve velkém kávu nevyrábí,“ říká Barr. „Je to daň z amerických rán.“
Tarify navíc míří i jinam – na Vietnam, Kolumbii, Etiopii, Indonésii. Kde tedy brát, když ne v Brazílii? „Není kam utéct,“ varuje Barr. „Tarify nepomáhají farmářům, malým firmám ani zákazníkům. Tak proč to děláme?“
Pomeranče v ohni a právníci v pohotovosti
Cla mají zasáhnout i další brazilské exporty – třeba pomerančový džus. Společnost Johanna Foods, která dodává „džus bez koncentrátu“ do supermarketům po celých USA, žaluje Bílý dům. Podle nich Trumpovo rozhodnutí postrádá právní základ. Dopad? Možný nárůst cen o 20–25 %, propouštění a ztráty, které vymažou celé roky zisku.
Brazilská produkce je klíčová. Nahrazení domácími zdroji? Nemožné. Jak píše právník firmy Marc Kaplin: „Dovoz z Brazílie nelze nahradit dostatečně kvalitní a kvantitativní alternativou z USA.“ Soud má rozhodnout, zda prezident překročil své pravomoci.
Když obchodní válka chutná hořce
Dlouhodobě se bude muset i Lost Sock rozhodnout – pokračovat s brazilskými partnery a nést ztráty, nebo změnit receptury. „Přijít o ty vztahy by bylo nespravedlivé,“ říká Yerxa. „Radši to chvíli vydržíme, s vírou, že ceny zase klesnou.“
Ale co spotřebitelé? Ti bez zásob pocítí změnu nejdříve. De Bolle vysvětluje, že zásoby v kavárnách vydrží pár měsíců. Pak přijdou nové faktury – a s nimi i nové ceny. A ta ranní romance? Možná zůstane jen u filtrované kávy doma.
Jak shrnuje Barr: „Je skoro nemožné se na to připravit. Ale jedno je jisté – tohle neprospěje nikomu.“