Marečku, podejte mi kabát. Jak školy zvládnou zimu?

Vysoké ceny energií netrápí jen soukromý sektor.

Marečku, podejte mi kabát. Jak školy zvládnou zimu?
ilustrační foto | Shutterstock.com

Čím dál větší starosti mají i ředitelé nemocnic, ředitelé škol či rektoři univerzit. Právě vysoké školy varují, že pokud jim stát finančně nevypomůže, pro studenty se uzavřou.

Naprosto zoufalou situaci mají na Slovensku. Tamní konference rektorů minulý týden varovala vládnoucí politiky, že pokud nezačnou efektivně řešit energetickou krizi, ukončí výuku.

„Pokud stát nebude kompenzovat výpadky způsobené energetickou krizí, slovenské vysoké školy od 17. listopadu uzavřou své brány a přestanou plnit své poslání,“ uvedli v prohlášení rektoři. Jdou tak ještě o něco dál než české školy. Naši představitelé vysokého školství zatím straší „jen“ přechodem na distanční výuku, tedy online.

Řekněme si na rovinu, že podobné úvahy jsou selháním prakticky všech. I samotných rektorů (u nás třeba představitelů Rady vysokých škol), kteří mají ke své práci natolik slabý vztah, že výuku v případě krize hodí za hlavu jako první.

Ocenit lze naopak ty pedagogy, kteří třeba na Twitteru uvedli, že učit budou prezenčně, ať se děje, co se děje. A to i kdyby měli do přednáškových sálů chodit v péřové bundě, se šálou a čepicí. Tomu říkáme srdcaři.

Naprosto tragické je působení politiků. Na možné problémy s výukou vysoké školy upozornily již v polovině srpna. Dodnes však od příslušných ministrů nedostaly jasné stanovisko, jaká bude podpora škol v zimním období. Jak dlouho budou VŠ po začátku semestru otevřené? Týden? Měsíc? Dodnes to nevíme.

Česká republika předsedá Evropské unii. V takto významné pozici hostíme přední světové politické špičky a tváříme se jako rozvinutá demokratická země. Mezitím v jedné z hlavních funkcí státu – zajištění a garanci kvalitního vzdělávání – selháváme.