batoh od Bagind

batoh od Bagind

se souhlasem Bagind

Luxus na úvěr: Bagind dluží 44 milionů a míří do insolvence

Když Lukáš Matějček v roce 2015 obdivoval v indickém Džaisalméru ručně šité kožené batohy, netušil, že o šest let později bude jeho firma Bagind bojovat o přežití. Sen o přinášení exotického řemesla do Česka se zhroutil pod tíhou 44 milionů dluhů. Stejně jako dříve Brašnářství Tlustý nebo nábytkářské Wuders i Bagind skončil v insolvenci – a odhalil tak křehkost luxusního byznysu v době ekonomické turbulence.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Od inspirace k insolvenci: Cesta, která nevedla na vrchol

Základy Bagindu vznikly z nadšení. Matějček, tehdy jedenadvacetiletý podnikatel, spojil síly s Václavem Staňkem, zakladatelem obuvnické značky Vasky, který do firmy investoval jednotky milionů korun. Společně vsadili na prémiové kožené výrobky z Indie a Kolumbie. Společnost chtěla ukázat, že kvalitní řemeslo má smysl i v masovém měřítku. A zpočátku to fungovalo: V roce 2020 dosáhl obrat firmy 52 milionů, otevřel pět kamenných prodejen a expandoval do Německa.

Jenže přišla pandemie, inflace a zdražování energií. „Strmý propad poptávky, inflace, růst cen zboží a dražší energie značně narušily stabilitu firmy. Banky navíc trvaly na snižování úvěrového rámce, což dále ztížilo financování provozu,“ vysvětluje pro SZ Byznys Matějček. V roce 2022 firma zavřela všechny pobočky, o rok později zůstal pouze e-shop. Ani crowdfundingová kampaň na Fingoodu, kde 278 investorů poslalo 3 miliony za 24 hodin, ani vstup experta na e-commerce Miroslava Uďana (Shoptet) firmu nezachránil.

Investoři vs. realita: Proč miliony nestačily

Bagind se stal symbolem rizika „hvězdných“ investic. Staněk, který do firmy vložil „vyšší jednotky milionů“, jeho portfolio navíc zasáhl i pád Wudersu, výrobce dubového nábytku, jenž dluží 50 milionů. Podobně dopadlo i Brašnářství Tlustý, které letos v lednu skončilo s dluhem 12 milionů.

Problémy Bagindu přitom nebyly jen makroekonomické. Firma vsadila na prémiové ceny (batohy až za 8 000 Kč), ale nedokázala oslovit mladší generaci. Navíc logistická závislost na indických dodavatelích zpomalovala reakci na trendy.

Dominový efekt: Když padá jeden, strhne další

Insolvence Bagindu odhaluje systémová rizika celého segmentu. Stejně jako Wuders nebo Brašnářství Tlustý i tato firma selhala v krizovém managementu. Firma podle informací E15.cz dluží i jeho společnosti Shingen 600 000 Kč, indickým výrobcům půl milionu a logistickému partnerovi téměř 10 milionů.