Komentář: Jak Číňané nenašli odvahu reformovat ekonomiku

Čína se potácí v problémech a zjevně neví, jak z toho ven

Čína se potácí v problémech a zjevně neví, jak z toho ven

Celý článek
0

Cestující jako rukojmí. Aktivisté stupňují násilné akce po celé Evropě, blokují letiště

Boj proti fosilním palivům nabral formu hloupých a nebezpečných akcí. Klimatičtí aktivisté se přilepují na ranveje. Kromě svého zdraví tím ohrožují i bezpečnost tisíců pasažérů v letadlech.

Boj proti fosilním palivům nabral formu hloupých a nebezpečných akcí. Klimatičtí aktivisté se přilepují na ranveje. Kromě svého zdraví tím ohrožují i bezpečnost tisíců pasažérů v letadlech.

Celý článek
0

Král Karel vydělává na mořském dnu. Poplatky od větrných farem přinášejí rekordní zisky

Zisky královské firmy Crown Estate se loni zvýšily na rekordních 1,1 miliardy liber. Přispěly k tomu poplatky od majitelů offshore větrných parků. Královská rodina totiž vlastní i mořské dno v okolí Anglie, Walesu a Severního Irska.

Zisky královské firmy Crown Estate se loni zvýšily na rekordních 1,1 miliardy liber. Přispěly k tomu poplatky od majitelů offshore větrných parků. Královská rodina totiž vlastní i mořské dno v okolí Anglie, Walesu a Severního Irska.

Celý článek
0

Kritika Putina v Rusku sílí. Odvracejí se od něj spojenci i vojáci

Neúspěchy na frontě už ruská propaganda nedokáže zastřít. Kritika padá na vedení armády. Ani pozice Putina, který slaví sedmdesátiny, není tak jednoznačná jako v minulých týdnech.

Kritika Putina v Rusku sílí. Odvracejí se od něj spojenci i vojáci
Vladimir Putin a Sergej Šojgu na dovolené v Tuvě v roce 2017 | foto Kremlin.ru/CC BY 4.0

Vladimir Putin by se měl mít v Kremlu na pozoru, protože v době, kdy oslavuje sedmdesáté narozeniny a Rusku vládne už dvaadvacet let, začíná být jeho mocenská pozice v ohrožení. Jeho nejbližší spojenci jej mohou brzy hodit přes palubu, míní vojenský analytik Oleg Ždanov, který žije v Kyjevě.

Dokládají to zejména poznámky jeho dvou dosavadních oddaných spojenců, čečenského vůdce Ramzana Kadyrova a „Putinova kuchaře“ Jevgenije Prigožina, který kromě financování trollí farmy v Petrohradu založil i soukromou Wagnerovu skupinu ruských žoldnéřů.

Ždanov je přesvědčen, že je pouze otázkou času, kdy se tito „ruští jestřábi“ Putinovi vzepřou. Oba už veřejně zesměšňují vedení ruské armády, veřejná kritika ukrajinské války je přitom v Rusku trestným činem a odpůrcům hrozí několikaleté vězení.

„Na začátku této masivní agrese jsem řekl, že Ramzan Kadyrov bude hlavním hrobníkem Putinova režimu, a to se ve skutečnosti děje,“ uvedl Ždanov. Čečenský prokremelský politik přitom opakovaně volá po tom, aby Rusko použilo proti Ukrajincům jaderné zbraně.

Vojenský analytik se domnívá, že se propagandistická mašinerie začíná obracet i proti Putinovi a Kremlu. Pod palbou kritiky je ministr obrany Sergej Šojgu. I když mu byla udělena hodnost armádního generála, vojenské vzdělání nemá, je vystudovaným stavebním inženýrem. V letech 1994 až 2012 byl ruským ministrem pro mimořádné situace. 

Ruská televize hovoří o prohnilém systému vlády

„Neúspěch ‚speciální vojenské operace‘ je přiznáván na federálních televizních kanálech. Říkají, že vybudovali prohnilý a zkorumpovaný systém vlády,“ dodal plukovník ve výslužbě Ždanov s odkazem na posun tónu v ruské státní televizi. Řečníci se v televizi předhánějí, aby nabídli co nejkritičtější hodnocení průběhu ruské vojenské akce. „Putinovo jméno se nezmiňuje, ale myslím, že k tomu zbývá jen krůček,“ zdůraznil ukrajinský analytik.

Kadyrov kritizoval ruské generály za to, že se na východě Ukrajiny fronta fakticky zhroutila a Rusové museli ustupovat. Navrhl je poslat do první linie se samopalem v ruce, aby „smyli svou hanbu krví“. Jeho slova podpořil i Prigožin. Ždanov je přesvědčen, že takové signály svědčí o tom, že se v Rusku Putinův režim chýlí ke konci. Kritika zaznívá také od vojáků a nově mobilizovaných posil, protože nemají dostatečné vybavení. 

Do Kremlu se pustil i místní zastupitel v Petrohradě Dmitrij Baltrukov, který už před měsícem uvedl, že Rusko nemá šanci na Ukrajině vyhrát. Vyzval Státní dumu, aby Putina sesadila na základě obvinění z vlastizrady. Za kritiku jej režim nyní potrestal tím, že jej odvedl do armády, i když nemá žádné bojové zkušenosti.

Putin si za to může sám

Že se Putin musí mít na pozoru ohledně další politické kariéry, naznačil i ruský novinář Andrej Kolesnikov z amerického think-tanku Carnegie Endowment for International Peace. Tím, že vyhlásil mobilizaci, se jeho manévrovací možnosti na ruské politické scéně značně zúžily. Ze země odešly stovky tisíc lidí a kritika na veřejnosti, včetně nižších důstojníků v ruské armádě, roste. 

„Je to pro něj těžká chvíle, ale nemůže obviňovat nikoho jiného. Může si za to sám,“ uvedl Kolesnikov. Putina čekají velké problémy, prorokuje. O jeho zoufalém rozpoložení svědčí to, že vyhrožuje použitím jaderných zbraní. 

Rusové stále více začínají chápat, že jim válka nepřináší nic dobrého a přicházejí o zbytky ekonomické prosperity, kterou režim příznivcům Putina poskytoval. Novinář a spisovatel Michail Zygar, jenž byl šéfredaktorem ruské nezávislé televize Dožď v letech 2010 až 2015, prohlásil, že většina nejbližších spolupracovníků ruského diktátora byla únorovou invazí na Ukrajinu překvapena: „Nikdo z nich nechtěl vidět vývoj takovým způsobem jen proto, že přijdou o všechno. Všichni jsou potřísněni krví a všichni chápou, že nemají kam utéct.“

Mobilizace, kterou doprovází chaos a veřejné přiznání toho, v jak bídném stavu se nachází ruská armáda, nahlodala i dosavadní Putinovy příznivce mezi běžnými Rusy. „Narušil tím základy stability,“ míní Kolesnikov. Dají se čekat další politické otřesy, v ohrožení je také Putinova schopnost mít situaci pod kontrolou. Zygar se obává, že Putin nemá žádné racionální zábrany a v nejhorším případě může použít i jaderné zbraně.