J&J: texaský korporátní two-step

Výraz texaský two-step se normálně používá pro název tance prováděného v rychlém tempu na hudbu ve dvoučtvrťovém taktu, asi jako polka

J&J: texaský korporátní two-step
ilustrační foto | Shutterstock.com

V právnickém žargonu označuje spornou praxi, jež umožňuje firmě snadno vyklouznout z nesnází. A to je kontext, v němž minulý týden zmiňovala americká média farmaceutickou firmu Johnson & Johnson. Ta čelila desítkám tisíc stížností na to, že její sušené mléčné produkty – mezi nimi i dětské mléko, které firma řadí mezi své vlajkové lodi – obsahovaly rakovinotvorný azbest.

Sešlo se takových stížností a žalob na 38 tisíc, z čehož firmě plynula mimo jiné povinnost zaplatit 2,1 miliardy dolarů odškodného. J&J proto založila zvláštní firmu, zvanou LTL Management, která na sebe stížnosti převzala, načež vyhlásila bankrot a zaplatí jen zlomek řečené sumy.

Minulý týden začala v Texasu pře o to, jestli je takový krok legální; její výsledek lze očekávat do několika týdnů. Federální Kongres už začal připravovat zákon, který takovou praxi zakáže. Můžeme očekávat dobře placenou filipiku na téma vlezlých federálních institucí, které jednotlivým státům USA berou jejich práva.