Tomáš Vavřík, CEO a zakladatel developerské společnosti DOMOPLAN
Foto publikováno se souhlasem společnosti DOMOPLAN
Hrotagon
Finanční stabilita je stále v nemovitostech. Ráj pro investory najdete na Balkáně
Posledních pět let je ve znamení poměrně razantních proměn s globálními dopady. Od pandemie covidu-19, tuzemské energetické krize, znásobené ruskou invazí na Ukrajinu, až inflační vlnu, která byla v Česku jedna z nejvyšších v Evropě. To vše se samozřejmě promítlo do chování investorů. Ti vždy usilují primárně o stabilitu a předvídatelnost, které jsou klíčem k nastartování vlastního finanční zajištění, píše šéf developerské společnosti Domoplan.
Tomáš Vavřínek
Může se zdát, že v takto turbulentních časech se žádné z odvětví nevyhnulo, z perspektivy investora, poklesu a ztrátě hodnoty daných produktů. Jestliže ale existuje alespoň jedno aktivum, na které se vyplatí vsadit takřka ve všech možných scénářích vývoje, pak nelze opomenout nemovitosti.
Působí to jako léta ohrané klišé, které doporučuje kdekdo bez ohledu na své znalosti prostředí developmentu. Dokazují to ale dlouhodobé zkušenosti, mimo jiné právě i z posledních let. Nemovitosti zůstávají z dlouhodobé perspektivy výdělečné.
Jak dokládají data České bankovní asociace, krátkodobý pokles hodnot nemovitostí v krizových letech 2022 a 2023 byl následně vykompenzován o to rychlejším růstem v loňském roce, kdy ceny průměrně vzrostly o 10,7 procenta.
Na druhé straně to samozřejmě znamená momentálně vyšší pořizovací náklady. Poptávka po vlastnění nemovitostí je u nás již tradičně vysoká.
O to více se nyní projevuje i tzv. odložená poptávka, kdy se v posledním roce po snížení úrokových sazeb a větší dostupnosti hypoték vrátila na trh velká část zájemců, kteří čekali na příznivější období.
Svůj vliv zde zanechává také systémový problém v podobě obecně nedostatečné výstavby. Nové byty sice vznikají, ale není jich dostatek. A vzhledem ke zdlouhavým povolovacím řízením nebo třeba i nepovedené digitalizaci stavebního řízení se tento trend v nejbližší době nijak zásadně nezmění.
Zmíněná Česká bankovní asociace ve svém reportu za loňský rok mimo jiné uvedla, že v porovnání s dlouhodobým průměrem chybí v Česku až 20 tisíc bytů.
Řada investorů se z těchto důvodů stále častěji poohlíží po atraktivních aktivech v zahraničí. Ostatně trend expanze do zahraničí lze obecně vidět i na příkladu českých firem.
Za rozhodnutím začít stavět developerské projekty v dalších evropských státech může stát více faktorů. Mezi ty nejčastější ale jednoznačně patří vstřícnější přístup tamějších úřadů a daleko rychlejší povolovací řízení.
Z vlastní zkušenosti víme, že například v Srbsku lze získat stavební povolení za rok a půl od pořízení pozemků, a to přímo v Bělehradu. A podobné je tomu i v sousedním Chorvatsku, kde obdržet povolení k stavbě rezidenčních vil trvalo dva roky. Taktéž v lokalitě v blízkosti hlavního města.
Naopak v českých podmínkách je nutné počítat i s pětinásobným časovým rozmezím.
Obě zmíněné země nabízí pořízení nemovitostí za daleko výhodnější podmínek. Nákupní ceny za nemovitosti v Záhřebu se pohybují od tří až čtyř tisíc eur za metr čtvereční (cca 75 až sto tisíc korun).
Podobně je tomu také u turisticky oblíbených lokalit. Například u Zadaru se ceny apartmánů za metr čtvereční pohybují dokonce i pod třemi tisíci eur. To zároveň vytváří, vzhledem k rostoucím hodnotám nemovitostí, ideální podmínky pro vysokou návratnost investice.
Jak dokládají údaje Chorvatského statistického úřadu, v loňském roce ceny vzrostly o 7,3 procenta v porovnání s rokem 2023. Pokud navíc nenastane závratný zlom a současný trend, který trvá už sedm let, se dramaticky nezmění, bude jejich růst dále pokračovat.
Ještě nižší jsou ceny v hlavním městě Srbska. V loňském roce stál metr čtvereční u bělehradských novostaveb lehce pod dva a půl tisíci eur, i když ceny se samozřejmě liší v závislosti na lokalitě a nabízených benefitů.
V segmentu prémiového developmentu tak lze běžně natrefit i na ceny o tisíc eur vyšší, byť v kontrastu s obecně nižšími náklady na zajištění životního standardu.
V posledních měsících je i z těchto důvodů zřetelný jeden trend – ekonomická aktivita Čechů v zahraničí narůstá. Využívají nejen lokálních nabídek, ale právě i projektů českých developerů, jejichž prostřednictvím mají jistotu snadnějšího vyřízení potřebné administrativy.
Poskytování kompletního klientského servisu je navíc jednou z oblíbených výhod, která se vztahuje i ke správě samotných nemovitostí. Netýká se to pouze rezidenčního bydlení, zajištění servisovaného pronájmu s garantovanou rentou si Češi oblíbili také u přímořských holiday resortů, které navíc během stanoveného období v roce mohou sami využívat.
Tento byznysový model jim v řadě případů přináší minimální starosti s provozem, za který ručí prostřednictvím tour operátorů sám developer.
Posledním trendem je poté investice do specializovaných fondů, nejčastěji v podobě pro kvalifikované investory. Nejde o přímé vlastnictví konkrétní nemovitosti, ale prostřednictvím vložených peněz se investoři podílí na rozvoji a výstavbě konkrétních projektů.
V závislosti dle typu akcií i investičního horizontu se v případě fondů kvalifikovaných investorů roční zhodnocení vložených prostředků pohybuje od šesti až do deseti procent.
Což s příslibem jejich daleko rychlejší výstavby představuje další střípek do mozaiky, proč se čeští investoři se stále větší oblibou vydávají diverzifikovat své portfolio za naše hranice.
Autor článku je CEO společnosti Domoplan
Máte co říci? Pošlete nám svůj komentář nakomentare@hrotmedia.cz