Hliníkárna Slovalco ze skupiny Penta ukončí výrobu kvůli cenám energií

Jeden z největších producentů hliníku ve střední Evropě, slovenské Slovalco, ukončí výrobu ve svém klíčovém závodu v Žiaru nad Hronom. Podnik, kde má podíl skupina Penta Investments, neustál vysoké ceny energií.

Hliníkárna Slovalco ze skupiny Penta ukončí výrobu kvůli cenám energií
Hliníkárna Slovalco | foto Shutterstock.com

Může to být pouhý předvoj kolapsu česko-slovenských průmyslových firem kvůli vysokým cenám energií. Přední slovenský producent hliníku, společnost Slovalco, už déle než dva roky kritizuje nedostatečné kompenzace ze strany slovenského státu, které by tradičním energeticky náročným odvětvím pomohly ustát zvyšující se náklady. 

Letošní rok pak byl spíše poslední ranou. Už před měsícem firma uvedla, že propustí většinu svých zaměstnanců. Teď se vedení podniku, který patří k největším výrobcům hliníku v Evropě, rozhodlo ukončit výrobu primárního hliníku úplně. Další provoz by totiž společnost, kde necelou polovinu stále vlastní investiční skupina Penta, dostal do astronomické ekonomické ztráty. 

Šéfové firmy kritizují fakt, že do dnešního dne nebyla přijata novela zákona č. 414/2012 Z. z., o obchodování s emisními povolenkami, která by stanovila předvídatelný rámec a výšku kompenzací na úroveň jiných průmyslových zemí EU. Slovalco z těchto důvodů omezilo objem výroby už na přelomu let 2021 a 2022 na současných šedesát procent celkové výrobní kapacity. Proces odstavení zbylých pecí začne okamžitě a má být ukončen do konce září. 

„Slovalco patří mezi nejekologičtější a nejmodernější hliníkárny na světě a je jedním z největších zaměstnavatelů v Banskobystrickém kraji. I proto je nám líto, že v důsledku nečinnosti vlády se ukončí více než sedmdesátiletá výroba hliníku v Žiaru nad Hronom,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Milan Veselý. Podle něj je firma zároveň klíčovým dodavatelem hliníku pro evropské podniky. „Teď bude Evropa nucena dovážet ze zemí, jako je Čína a Rusko,“ dodal. 

O práci tak přijde 300 kmenových zaměstnanců a ohrožena bude práce několika tisíc lidí v navazujících podnicích. „Slovensko nezavedlo konkurenceschopný rámec EU na kompenzaci nepřímých CO2 nákladů, což znemožnilo Slovalcu uzavřít dlouhodobou dohodu na dodávku elektrické energie. Za současných podmínek by provoz firmy znamenal značné finanční ztráty,“ dodal také Ola Sæter, šéf divize primární výroby skupiny Hydro a předseda představenstva společnosti Slovalco.

Společnost Slovalco většinově vlastní norská energetická veřejně obchodovaná skupina Hydro a 44,7 procenta v ní drží skupina Penta Investments. Pro ni jde o vůbec poslední průmyslovou investici v jejím držení, když se loni zbavila výrobce masa Mecom i letadel Aero Vodochody.