Evropa vs. Amerika: Vědecká studená válka? Macron kritizuje Trumpův „omyl“ a EU chystá miliardovou past na talenty

Evropa vs. Amerika: Vědecká studená válka? Macron kritizuje Trumpův „omyl“ a EU chystá miliardovou past na talenty

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Evropa vs. Amerika: Vědecká studená válka? Macron kritizuje Trumpův „omyl“ a EU chystá miliardovou past na talenty

V aule pařížské Sorbonny, kde se před stoletím rodily myšlenky o sjednocené Evropě, dnes francouzský prezident Emmanuel Macron a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen vyhlásili novou misi: udělat z kontinentu Mekku pro vědce. A to i za cenu otevřené kritiky Washingtonu.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

„Investice do základního výzkumu je pod palbou. To je gigantický omyl,“ prohlásila von der Leyen během pondělního summitu Choose Europe for Science. Její slova mířila za oceán, aniž by jmenovala Spojené státy. EU plánuje do tří let investovat 500 milionů eur (567 milionů dolarů) do programů, které mají přilákat mozky z celého světa. Cíl? Kompenzovat údajný úpadek americké vědy pod Trumpovou administrativou.

Macron nešel kolem horké kaše: „Nikdo by před pár lety uvěřil, že velká demokracie zruší granty jen kvůli slovu ‚diverzita‘ v názvu. Že omezí víza vědcům. Že podkope vlastní ekonomický model, který stojí na inovacích,“ řekl s narážkou na nedávné kroky Bílého domu. Odkazoval tak na Trumpův lednový dekret o „obnově svobody slova“, který podle kritiků umlčuje výzkum dezinformací, nebo na březnové škrty v rozpočtu Národní vědecké nadace (NSF). Ta jen v dubnu zrušila stovky grantů – od studií o klimatu po výzkum očkování.

„Věda bez hranic“: Unie vsází na zákon a peníze

Zatímco USA podle von der Leyen „zavírají dveře“, Evropa je otvírá. „Svobodná věda je naše vizitka. Chceme ji zakotvit v zákoně,“ uvedla šéfka EK s tím, že členské státy musí do roku 2030 investovat do výzkumu 3 % HDP. Macronův tým už loni spustil iniciativu Make Our Planet Great Again – parodii na Trumpovo heslo – která láká klimatology. Teď jde kontinent do protiútoku kompletně: od právních garancí akademické svobody po stipendia pro zahraniční talenty.

Vědecká síla vs. politická ideologie: Kdo vyhraje závod o budoucnost?

„Americká věda byla 100 let pilířem síly. Trump ji ničí za 100 dní,“ komentoval pro CNN analytik Fareed Zakaria. A statistiky mu dávají za pravdu: 38 % špičkových výzkumníků v USA jsou imigranti. Právě ti teď podle Macrona „hledají nový domov“. Evropa jim ho chce nabídnout – s rizikem, že se transatlantický spor přesune z obchodu do laboratoří. Von der Leyen sází na pragmatismus: „Musíme být magnet.“ Ale magnet přitahuje i odpuzuje. Otázka je, kdo se letos stane ironií dějin: jestli Amerika, která pod Trumpem opouští fakta, nebo Evropa, jež se naučila prodávat svobodu jako konkurenční výhodu.

Související články