Esej: Válka o artyčok

Bitva o budoucnost prezidenta Trumpa je jen předehrou finále, do něhož dospěla kulturní válka o duši Západu. Střežme se touhy po vítězství.

Esej: Válka o artyčok
ilustrace Vojtěch Velický

Donald Trump šel celý prkenně vzpřímený, jako by právě polkl trojitou dávku viagry. V ruce držel knihu, jejíž smysl mu zůstává skryt, totiž bibli. Ušel z Bílého domu necelých tři sta metrů přes Lafayettovo náměstí a zastavil se před kostelem svatého Jana. Podezřívavě si knihu prohlédl – odhadem týdeníku Hrot ji držel v ruce zhruba potřetí v životě – a zvedl ji nad hlavu. Pak se sebral a zase odkráčel vládnout. 

Po všem, co za jedenačtyřicet měsíců svého prezidentování Donald Trump natropil, stěží dává smysl, že by právě nepochopitelná procházka k zavřenému kostelu měla začít psát jeho politický epitaf. Tedy – smysl by to nedávalo, nebýt kontextu. Jak záhy uvidíme, právě nedostatek kontextu je společným jmenovatelem mnoha dramatických událostí, jež během posledních tří týdnů pořádně zahýbaly Spojenými státy a s nimi celým svobodným světem.

Pro pořádek – a s omluvou za opakování věcí dopodrobna mnohokrát popsaných – se tedy hodí ony události rychle zrekapitulovat. Pětadvacátého května krátce před osmou hodinou večer zašel šestačtyřicetiletý George Floyd v centru největšího minnesotského města Minneapolisu do obchodu s potravinami. Měl aterosklerózu, dojezd z nedávné dávky pervitinu, naopak čerstvou dávku opiátu fentanylu, chuť na cigaretu a falešnou dvacetidolarovku. Co by se mohlo pokazit?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit