ČEZ rekordně vydělal. Chlubit se tím ale nechce

Díky drahým energiím zvyšuje polostátní skupina úroveň očekávaného zisku za letošní rok. Sama však musí energie také nakupovat, paroplynová elektrárna v Počeradech kvůli drahému plynu snížila produkci.  

ČEZ rekordně vydělal. Chlubit se tím ale nechce
Daniel Beneš | foto Tomáš Novák, týdeník HROT

Energetická Skupina ČEZ dosáhla v prvním čtvrtletí čistého zisku 26,7 miliardy korun, což je o 18,3 miliardy více než loni. Zisk před odpisy EBITDA vzrostl o 25,8 miliardy na 43,7 miliardy korun. Vedle jednorázových operací však polostátní kolos vděčí za příznivá čísla hlavně extrémnímu nárůstu cen energií, což má dvojsečný dopad. 

Jak uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v komentáři po Hospodářské noviny, skupina se proto výsledky nechce příliš chlubit. „Dobře víme, že rekordní jsou i ceny elektřiny, což negativně dopadá na koncové spotřebitele, na domácnosti, firmy, na celou naši společnost,“ napsal Beneš. A to do jisté míry platí i pro samotný ČEZ.  

Zatímco segmentu výroba, který elektřinu produkuje, a profituje tedy z vysokých cen, se dařilo, společnost ČEZ Prodej, která energii prodává koncovým zákazníkům, skončila ve ztrátě 176 milionů korun. I ČEZ Prodej musí totiž drahé energie nakupovat. Zatímco před rokem se cena elektřiny pohybovala nad padesáti eury za megawatthodinu, nyní je nad 200 eury. U plynu vzrostla cena za stejné období z necelých dvaceti eur téměř na sto, přičemž v mezičase se megawatthodina pohybovala i nad 200 eury. 

Drahý plyn se projevuje i na výrobě. Elektrárna v Počeradech, jediný paroplynový zdroj v Česku, vykázala o čtyřicet procent nižší produkci. Méně vyráběly i uhelné zdroje. Výroba z uhlí je sice relativně levná, prodražují ji však emisní povolenky. V kontextu drahého plynu roste i jejich cena, která se během roku zvedla z padesáti na devadesát eur. Mírně vyšší výrobu (o jedno procento) zaznamenaly jen obnovitelné zdroje, a Beneš proto apeluje na jejich rozvoj. Podle mluvčího firmy Ladislava Kříže společnost zatížilo také nutné úsilí postarat se o zákazníky, kteří k ČEZ přešli od zkrachovalých dodavatelů. 

ČEZ zvyšuje své očekávání čistého zisku za letošní rok na úroveň 45 až 49 miliard korun. Výhled EBITDA zvýšila skupina na 95 až 99 miliard korun. Stejně tak dividenda by se podle Beneše měla pohybovat na horní hranici v rozmezí 67 až 73 korun na akcii. „Příští rok tudíž bude pravděpodobně vyplacena nejvyšší dividenda v historii společnosti a majoritní vlastník, český stát, by mohl získat více než 27 miliard korun,“ dodal Beneš.