Zejména mladí lidé se přestávají bát rizikovějších investic
Ilustrační foto: Shutterstock.com
Průzkum
Češi se nadchli pro investice do nemovitostí. Mladé lákají i kryptoměny
Češi v posledních letech změnili pohled na své finance a začínají se stále častěji chovat jako skuteční investoři. Podle letošního průzkumu agentury Ipsos pro společnost Generali Investments CEE má se světem investování zkušenosti už 57 procent z nich. To je o 15 procentních bodů více než v roce 2021.
redaktor
Silnou pozici si stále drží spořicí účty – za nejlepší způsob uložení peněz je považuje 44 procent dotázaných. Výrazně však roste obliba investičních nástrojů, které dříve Češi vnímali s větší nedůvěrou.
„Češi se během několika náročných let naučili přemýšlet jako investoři. Přestávají se spoléhat pouze na spořicí produkty a hledají způsoby, jak své peníze dlouhodobě zhodnotit,“ komentoval výsledky obchodní ředitel Generali Investments CEE Petr Mederly pro agenturu ČTK. „Výrazně narostlo také investiční sebevědomí. Lidé se méně bojí rizik a přemýšlejí v delším časovém horizontu,“ doplnil.
Výrazný nárůst zájmu zaznamenaly zejména podílové fondy, jejichž obliba vzrostla z necelých deseti na 24 procent. Nadále si dobře vedou investice do nemovitostí, které za vhodné považuje 28 procent respondentů.
Akcie jsou navzdory turbulentnímu vývoji ve světě na čtyřletém vrcholu popularity a kryptoměny si po předchozích propadech opět získávají přízeň veřejnosti – téměř pětina Čechů je považuje za zajímavou investici.
U mladých investorů do 26 let jednoznačně dominují akcie, ETF a kryptoměny, které dohromady preferuje více než polovina této věkové skupiny. Charakteristické je i využívání moderních technologií – 58 procent z nich spravuje své investice přes mobilní aplikace, online brokery či digitální platformy.
Naopak starší a zkušenější investoři více důvěřují tradičnějším cestám. Až 65 procent z nich volí investiční fondy, které podle nich nabízejí větší stabilitu a lepší diverzifikaci.
„Konzervativní produkty si sice udržují dominantní postavení, ale pozitivní dynamiku ukazují jiné investiční nástroje. Výrazně narostla obliba investičních fondů, akcií i dluhopisů, které jsou nyní nejpopulárnější za celé sledované období. Letos navíc prudce vzrostl zájem o investice do nemovitostí,“ dodal Mederly.
Růst popularity investičních fondů potvrzují i aktuální data z trhu. „V prvním čtvrtletí pokračoval trend růstu objemu majetku ve fondech kolektivního investování i ve fondech kvalifikovaných investorů. Investiční fondy jsou teď evidentně nejoblíbenější formou investování jak pro běžné, tak pro bohaté investory u nás. Růst objemu majetku ve správě by tak za letošní rok mohl opět vykázat silný dvouciferný růst,“ uvedl pro Investicniweb.cz předseda Asociace pro kapitálový trh ČR Jaromír Sladkovský.
Objem majetku zainvestovaného ve fondech kvalifikovaných investorů dosáhl ke konci března 724 miliard korun, což znamená čtvrtletní nárůst o 44 miliard, tedy o více než šest procent. Celková hodnota majetku svěřeného správcům majetku činí 4,689 bilionu korun.
Podle průzkumu Ipsosu se zlepšila i schopnost českých domácností přežít bez příjmů. Přes 15 procent dotázaných uvádí, že mají rezervu alespoň na rok, zatímco v loňském roce to bylo jen 11 procent.
Větší finanční jistota však neznamená, že by zcela zmizely obavy, například z vývoje souvisejícího s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině nebo geopolitických změn.