Čím menší byt, tím vyšší je o něj zájem
Foto: Shutterstock.com
Realitní trh
Mikrobyty jdou na dračku. Lidé nemají peníze na větší, a tak kupují to nejlevnější, co je k dispozici
Kdo chce vlastní byt, často nemá na výběr. Zájem o mikrobyty v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o více než polovinu. Kupující hledají cenově dostupné minimum.
čtk, vlb
,
Zájem o nejmenší dostupné byty v Česku výrazně roste. Podle analýzy realitního portálu Sreality.cz stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku poptávka po tzv. mikrobytech – tedy jednotkách o rozloze 16 až 30 m² – meziročně o 56 procent.
Důvod je jednoduchý: ceny nemovitostí dál rostou a mikrobyty jsou často to jediné, co si kupující mohou dovolit. Průměrná nabídková cena bytů v Česku v druhém čtvrtletí činila 81 117 korun za metr čtvereční, což je o 16 procent víc než loni.
Největší meziroční nárůst cen hlásí Moravskoslezský kraj (+26 procent), následovaný Ústeckým (+24 procent) a Královéhradeckým krajem (+22 procent). Jediným krajem s jednociferným růstem byl Liberecký, kde ceny vzrostly o devět procent.
Velmi malé byty přitom z trhu mizí nejrychleji. Průměrná doba jejich inzerce podle dat z portálu klesla meziročně o 41 procent a pohybovala se těsně pod dvěma měsíci, což je nejkratší doba ze všech kategorií bydlení.
„Velmi malé bytové jednotky jsou zejména v Praze velkým tématem. Ceny v hlavním městě jsou extrémně vysoké, takže lidé často volí nejúspornější variantu,“ uvedla Hana Kontriš, manažerka oborových služeb v Seznam.cz, který portál Sreality.cz provozuje. V Praze se v průměru prodával metr čtvereční za 141 338 korun, což znamená 12procentní nárůst oproti loňsku.
Tempo růstu cen zůstává vysoké i v širším měřítku. Podle Sreality.cz se v první polovině roku ceny bytů meziročně zvedaly v rozmezí 16,5 až 17,7 procent.
Podobná čísla potvrzuje i platforma FérMakléři.cz, podle níž starší byty ve velkých městech zdražily o 27 procent, mezikvartálně pak o sedm procent. Největší nárůst zaznamenalo Ústí nad Labem a Ostrava. Tedy města, kde jsou byty dlouhodobě nejlevnější.
Nižší úrokové sazby sice zvyšují zájem o vlastní bydlení, ale zároveň tlačí ceny nahoru. Výsledkem je situace, kdy je pro mnoho zájemců mikrobyt už jedinou dosažitelnou variantou.