Žádný konec bubliny. Ceny bytů dál rostou

Zdražování nemovitostí na začátku roku opět zrychlilo. Nejvíc v mimopražských regionech.

Žádný konec bubliny. Ceny bytů dál rostou
Ceny bytů i dalších nemovitostí dál rostou (ilustrační foto) | Tomáš Novák týdeník HROT

Růst úrokových sazeb hypoték a zpřísnění pravidel pro jejich poskytování měly letos přibrzdit zdražování bytů v Česku. Podle údajů ČSÚ za první čtvrtletí se letos ale zatím děje pravý opak: růst cen oproti poslednímu kvartálu 2021 zrychlil, a to nejvíc v regionech. 

Celorepublikové ceny bytů vzrostly za první tři měsíce roku 2022 meziročně o sedmnáct procent, což bylo o pět procentních bodů více, než kolik činilo zdražení v posledním kvartálu minulého roku. V Praze tempo meziročního zdražování zrychlilo z loňských devíti na letošních dvanáct procent. Mimo Prahu ceny bydlení vzrostly o více než 22 procent (oproti 16,5procentnímu zdražení v posledním čtvrtletí roku 2021).

Přestože objemy poskytnutých hypoték klesají a bydlení se stává stále hůře dostupným, ceny letos především u nové výstavby ovlivní také válka na Ukrajině, a to směrem vzhůru. Na vině bude především další zdražování materiálů, které už loni dosahovalo dvouciferných hodnot.

„Dopady válečného konfliktu se projevují jak na úbytku pracovních sil, tak ve zvyšování cen stavebního materiálu. Potýkají se s tím samozřejmě všechny firmy a obory, nejen stavebnictví. Aktuálně je například nedostatek oceli, protože v oblasti bojů v blízkosti Charkova se nacházejí velké železárny, které zásobují Evropu až deseti procenty oceli,“ vysvětluje hlavní projektový manažer developerské společnosti Domoplan Josef Molnár.

Podobně nepříznivě vidí situaci i konkurenční firmy. „Nahoru jdou ceny betonu, betonových výztuží, cihel, OSB desek. Nahoru jdou i ceny komodit, jako je třeba nikl a hliník. Velmi strmě rostou ceny oceli a železa, kterých je na trhu akutní nedostatek,“ dodává předseda představenstva společnosti Trigema Marcel Soural. V souvislosti s nedostupností bydlení a uprchlickou krizí se dá letos očekávat také strmý vzestup zájmu o nájemní bydlení, a tedy také zvyšování činží.