Voliči, Ukrajinci, gayové. Kdo všechno jsou fašisti?

Označit někoho za fašistu se v posledních měsících stává běžným jevem. Pokud s tebou nesouhlasím, nemám tě rád, vadíš mi, chci pro tebe to nejhorší, jsi prostě fašista. Ti si přece žádné slušné zacházení nezaslouží. Tečka. Hotovo. 

Voliči, Ukrajinci, gayové. Kdo všechno jsou fašisti?
Protivládní demonstrace 1.5.2021 na Letenské pláni (ilustrační foto) | Profimedia.cz

Je to samozřejmě útok na nejnižší lidské pudy, protože fašismus je spojovaný s tím nejhorším, čeho se člověk na druhém člověku dopustil. Samozřejmě bez ohledu na to, že tento cejch míří úplně vedle. Ale to je v daný okamžik jedno. Účel naházet na někoho špínu byl v tu chvíli splněn.

Naposledy použil termín fašismus dezinformátor Jakub Netík na víkendové protivládní demonstraci na pražské Letenské pláni, kde politiky označil za vlastizrádce národa, kteří adorují fašismus. A pokud někdo uctívá tuto ideologii, zaslouží si přísný trest: podle Netíka by všichni zrádci národa měli viset.

Slovo fašisté si ale do úst někdy berou i politici na nejvyšší úrovni. Třeba takový expremiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš. Na předvolebním mítinku takto předseda hnutí ANO označil voliče svých politických oponentů. „To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči Spolu a PirStanu. To jsou lidi, který jsou nebezpečný,“ prohlásil směrem ke svým odpůrcům na mítinku v jižních Čechách.

Také ve vyostřené předvolební kampani na Slovensku už slovo fašista několikrát padlo – od představitelů strany Smer expremiéra Roberta Fica. Na nedávné akci k výročí Slovenského národního povstání místopředseda partaje Ľuboš Blaha prohlásil: „Základní historickou pravdou našich dějin je, že válka a fašismus vždy přicházely ze Západu a svoboda a mír z Východu.“ A jak byl v ráži, přidal, že „fašismus se vrací, oblékl si duhové barvy, oblékl si růžové barvy“.

Sám slovenský expremiér Fico pak označil za nacisty a fašisty Ukrajince, kteří bojují od roku 2014 na Donbase. Že vám to něco připomíná? Samozřejmě: nacisty a fašisty je nazval diktátor Vladimir Putin, který „denacifikací“ Ukrajiny odůvodnil svou vojenskou agresi v sousedním státě.

Připomeňme, že mnozí ruští vojáci se na mnoha místech dopouští brutálních válečných zločinů. Pokud Putin mluví o fašistech, měl by se v první řadě podívat do zrcadla.