Vítkovické hutě opět nad propastí

Hlavním věřitelem Vítkovice Heavy Machinery (VHM) je finančník s vazbami na J&T – Marek Galvas.

Vítkovické hutě opět nad propastí
ilustrační foto | archiv týdeníku HROT

Zřejmě nejaktivnější obchodník s pohledávkami v Česku Marek Galvas se vrhl do dalšího dobrodružství. Vlastní pohledávky za 719 milionů korun za krachující hutní společností Vítkovice Heavy Machinery, což Galvasovu firmu Gomanold staví do pozice největšího věřitele. Finančník s vazbami na J&T Banku v minulých letech odkoupil pohledávky třeba za Inekon Group či H-Systemem.

Jak lze vyčíst z dokumentace, předložené VHM při zahájení insolvenčního řízení, nesplacené dluhy dosahují 1,286 miliardy korun. Z toho asi čtvrtina je déle než 30 dní po lhůtě splatnosti. Hlavním věřitelem s pohledávkami za 719,4 milionu korun je právě Gomanold ovládaný Markem Galvasem. Jedná se o bývalé úvěry HSBC a Oberbank, které Gomanold odkoupil, a také o pozdější půjčky na financování provozu vítkovických hutí.

Známý z H-Systemu

Jméno Marka Galvase se v posledních letech objevuje v médiích nápadně často. V roce 2018 odkoupil stomilionovou pohledávku od UniCredit Bank a vrhl se na společnost Inekon Group. Tedy zavedenou firmu s více než třicetiletou historií, zaměřenou hlavně na export tramvají a investičních celků. Gomanold sídlí na stejné pražské adrese jako J&T Banka, která je současně financující bankou Galvasovy firmy. Mluvčí J&T Banky Monika Veselá na dřívější dotaz autora článku odpověděla, že „Gomanold není součástí J&T Financial Group.“

 

Zřejmě nejvíc na sebe Marek Galvas upozornil, když se naboural do konkurzu H-Systemu. Jedná se o známý případ hochštaplera Petra Smetky, jehož firma naslibovala lidem levné domky za Prahou; výsledkem byla tisícovka okradených klientů a zmizelé dvě miliardy korun. Gomanold před dvěma lety odkoupil bývalou pohledávku Komerční banky a stal se největším věřitelem s hlavním slovem ve věřitelském výboru H-Systemu. 

Druhý krach

Ostravská VHM se specializuje na výrobu kovových odlitků a výkovků pro využití v ocelárnách, dolech, elektrárnách, lodích nebo cementárnách. Chronicky ztrátový podnik bankrotuje již podruhé. První úpadek soud prohlásil před dvěma lety. Dočasné řešení loni přinesl vstup dvou nových investorů – společnosti CE Power Industries, za kterou stojí zbrojařský magnát Jaroslav Strnad, a Witkowitz VHM byznysmena Martina Ulčáka. Strnad tehdy získal 51procentní podíl ve VHM a Ulčák 34procentní. Zbývajících 15 procent zůstalo v majetku holdingu Vítkovice.

Řešení to však bylo opravdu jen dočasné. Na počátku března ČEZ odstřihl VHM od dodávek elektrické energie kvůli nezaplaceným fakturám. Dne 12. března představenstvo VHM požádalo soud o zahájení insolvenčního řízení a povolení reorganizace (tedy seškrtání části dluhu). O týden později soud návrhu vyhověl. VHM je významným zaměstnavatelem na Ostravsku, i po minulém bankrotu má stále okolo 840 zaměstnanců.