Miliardáři sobě. Elon Musk našel podporu u Marka Cubana (vlevo) a Anthonyho Scaramucciho
Frederic Legrand - COMEO / Al Teich / Jaguar PS / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Souboj Titánů
Muskova Strana Ameriky chce být jazýčkem na vahách. Podpořili ho bývalý majitel týmu NBA nebo Trumpův exmluvčí
Nejbohatší muž planety Elon Musk zakládá novou politickou partaj – a už za sebou má první těžké váhy. Podporu mu vyjádřili miliardáři Mark Cuban a Anthony Scaramucci. Muskova Strana Ameriky cílí na zisk pouze několika senátorských křesel, ovšem s ambicí ovlivňovat celou politiku. A prezident Donald Trump zuří.
Redaktor junior
Elon Musk má novou misi – tentokrát ne ve vesmíru, ale v americké politice. Po předchozích „výhrůžkách“ oficiálně oznámil vznik vlastní strany, která by narušila tradiční dvoupartajní systém.
„Dnes vzniká Strana Ameriky, aby vám vrátila svobodu,“ napsal Musk v sobotu 5. července na své sociální síti X napsal Musk na X. Svoji ideu podpořil anketou – z 1,25 milionu lidí, kteří v ní hlasovali, si novou stranu přálo 65 procent.
Jejím cílem podle Muska není obsadit Kongres ani Bílý dům, ale získat několik klíčových křesel, která by sloužila jako rozhodující hlasy v těsných hlasováních.
K těm dochází v současností poměrně často kvůli téměř vyrovnanému počtu republikánských a demokratických senátorů v poměru 53 ku 47. V patových situacích má rozhodující slovo předseda Senátu, jímž je aktuálně Trumpův viceprezident J. D. Vance.
Za Muskovou iniciativou už stojí další miliardáři. Mark Cuban, někdejší majitel basketbalového klubu Dallas Mavericks, jejž proslavila reality show Shark Tank, nabídl pomoc se zajištěním místa na volebních lístcích. „Spolupracuji s The Center for Competitive Democracy (neziskovka podporující spravedlivé a otevřené volby v USA, pozn. red.). Pomohou vám s tím,“ napsal Muskovi veřejně na síti X.
Přidal se i Anthony Scaramucci, zakladatel investiční společnosti SkyBridge Capital, jenž za první vlády prezidenta Donalda Trumpa krátce sloužil jako šéf komunikace Bílého domu: „Rád bych se sešel a probral to. Čekám na zprávu.“
Oznámení o nové straně přichází krátce poté, co se Trump a jeho někdejší spojenec Musk ostře rozešli kvůli tzv. „velkému krásnému zákonu“ – daňové reformě, kterou Musk ostře kritizuje.
Podle něj by vedla ke zvýšení amerického státního dluhu až o pět bilionů dolarů (105 bilionů korun). Označil ji za „dluhové otroctví“ a „ekonomickou zhoubu“, kterou Trump tlačí z politických důvodů. Právě tento zákon prošel Senátem po nerozhodné volbě hlasem viceprezidenta Vance.
Napětí mezi Muskem a prezidentem eskalovalo poté, co Musk v červnu odešel z úřadu DOGE, orgánu pro rozpočtové škrty v Bílém domě, kde dle svých slov pomohl snížit výdaje o 190 miliard dolarů (téměř čtyři biliony korun). V té době také poprvé veřejně připustil, že zvažuje vznik nové politické platformy.
Prezident Trump označil jeho plán označil za šílený a Muska přirovnal k vykolejenému vlaku. Třetí strana ve Spojených státech podle něj nemá šanci uspět a jen přispěje k totálnímu chaosu. „A toho máme dost už s radikálně levicovými demokraty,“ napsal Trump.
Akcie Muskovy automobilky Tesla v reakci na zprávu o nové politické straně spadly asi o sedm procent. Investoři se obávají, že mu kvůli politice nezbude dost času na řízení firmy.
„Investoři se obávají dvou věcí – jednou je větší Trumpův hněv, který ovlivní dotace, a druhou, která je důležitější, je roztěkaný Musk,“ řekl analytik Neil Wilson ze společnosti Saxo Markets. Hrozí podle něj, že se šéf automobilky nechá znovu vtáhnout do dění a odvrátí od Tesly zrak.
Tesle se už teď nedaří, dvě čtvrtletí po sobě vykázala pokles tržeb o 13 procent. Podle analytiků byla na vině nejen Muskova práce pro Trumpa a podpora krajně pravicových stran v Evropě, ale i stárnoucí modelové řady vozů Tesla a konkurence z Číny.
S využitím ČTK