Bateriové úložiště (ilustrační obrázek)
Shutterstock.com
Energetika
Tykač rozjíždí miliardový byznys s bateriemi. Postaví největší úložiště v Česku
Významná investice do akumulace energie má pomoci zvládat solární špičky i výpadky dodávek – a otevřít cestu k flexibilnější síti.
red
Energetická skupina Sev.en Česká energie, za kterou stojí miliardář Pavel Tykač, plánuje výstavbu dvou velkokapacitních bateriových úložišť v České republice, píše web Seznam Zprávy.
Největší z nich, s výkonem 100 MW a kapacitou 200 MWh, vyroste v areálu Elektrárny Chvaletice. Druhé vznikne v Kladně. Obě zařízení mají výrazně převýšit dosavadní kapacity baterií v tuzemsku a pomoci s vyrovnáváním napětí v přetížené síti.
Důvodem k investici jsou častější a méně předvídatelné výkyvy mezi výrobou a spotřebou elektřiny. Ty vznikají například při špičkách výroby z obnovitelných zdrojů, jako je fotovoltaika, nebo při náhlých nárůstech spotřeby.
„Vysokokapacitní akumulace je efektivní odpovědí na rozkolísanost sítě – snižuje přetížení při přebytku a pomáhá i při nedostatku,“ vysvětluje Pavel Farkač, manažer transformačních projektů skupiny.
Bateriová úložiště budou sloužit nejen pro stabilizaci sítě, ale také pro obchodování na spotovém trhu. Projekt ve Chvaleticích si vyžádá investici přes jednu miliardu korun.
Kromě vyšší kapacity je potřeba zde navíc dobudovat infrastrukturu pro připojení do sítě, což spuštění posouvá až na příští rok. Areál kladenské teplárny má naopak plně vybavenou rozvodnu, což výstavbu usnadní.
Skupina Sev.en už nyní poskytuje služby výkonové rovnováhy skrze elektrárny Chvaletice a Počerady. Ty dokáží samostatně nastartovat provoz v případě blackoutu, a podobnou roli budou hrát i nové bateriové systémy.
Zatím nemají projekty stavební povolení, ale pokud nedojde ke komplikacím, chce Sev.en obě úložiště zprovoznit do konce příštího roku.
Farkač zároveň upozorňuje, že i takto velké úložiště samo o sobě nevyřeší celý bilanční problém české nebo středoevropské energetiky. „Potřebujeme nové výkonné a flexibilní elektrárny,“ říká.
Zájem o baterie v Česku ale prudce roste. Energetická skupina ČEZ chce do roku 2030 uvést do provozu bateriová úložiště o kapacitě minimálně 300 MWh. Významný nárůst investic očekává už v letech 2025 a 2026.
Distributoři evidují zájemce o připojení baterií s celkovým výkonem přes 1000 MW. Zásadní roli v růstu zájmu hraje novela energetického zákona, která nově umožní připojení samostatně stojících baterií – tedy takových, které nejsou vázány na konkrétní výrobní zdroj.
Právě tato změna odstraňuje jednu z hlavních bariér, kvůli níž Česko v oblasti ukládání energie dlouhodobě zaostávalo.
S využitím ČTK