Ukrajina proti USA: Máme právo útočit na ruské rafinerie, odpovídá to doktríně NATO

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová odmítla kritiku Washingtonu, kterému se nelíbí útoky dronů na ruskou ropnou infrastrukturu.

Ukrajina proti USA: Máme právo útočit na ruské rafinerie, odpovídá to doktríně NATO
Tanker u ropného terminálu | Shutterstock.com

Bílý dům nelibě nese, že se Kyjev zaměřil na ničení ruských ropných rafinerií a skladů pohonných hmot hluboko v týlu země, která před dvěma lety napadla Ukrajinu. Obává se, že to může poškodit snahu prezidenta Joea Bidena vyhrát listopadové volby a prodloužit si prezidentský mandát o další čtyři roky. O americké kritice ukrajinské taktiky informoval deník Financial Times.

Rostoucí frustraci největšího spojence Ukrajiny odmítla místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanišynová. Ruské rafinerie a sklady pohonných hmot jsou legitimními vojenskými cíli, zdůraznila během Kyjevského bezpečnostního fóra. Ukrajina tím také podle ní postupuje v souladu se standardy Severoatlantické aliance.

„Ukrajinská strana reagovala zmínkou o tom, že tím dosahuje svých cílů a provádí velmi úspěšné operace na území Ruské federace. Chápeme obavy našich amerických partnerů. Zároveň musíme maximálně využít schopnosti, zdroje a metody, které máme,“ odpověděla Stefanišynová na novinářský dotaz, jak ukrajinská strana vnímá americkou kritiku.

Podle ní už v únoru 2022, kdy Putin napadl sousední zemi, zástupci NATO Kyjevu doporučili, aby zničil vojenskou infrastrukturu v zemi agresora. Navíc dodala, že Ukrajina od západních spojenců očekává další slíbené zbraně, aby mohla odolávat ruské agresi.

Nejmenované zdroje podle Financial Times tlačí na Zelenského a spol., aby přestal s útoky na ruské ropné závody, protože se obávají zvyšování cen ropy na světových trzích. Bílý dům měl s tímto požadavkem opakovaně „bombardovat“ ukrajinskou vojenskou rozvědku HUR i ukrajinskou tajnou službu SBU. Cena ropy Brent totiž letos vyrostla už na 85 dolarů za barel. Z velké části se ale jedná o reakci na izraelsko-palestinský konflikt a útoky Hútiů na obchodní lodě v oblasti Rudého moře.

„Nic nedokáže vyděsit úřadujícího amerického prezidenta tolik jako růst cen pohonných hmot během volebního roku,“ sdělil listu bývalý poradce Bílého domu pro energetiku Bob McNally. Američané se navíc obávají, že by Kreml mohl zaútočit na ropovod Kaspického konsorcia v Kazachstánu, který dopravuje ruskou ropu z této asijské země na světový trh.

Představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak nicméně informaci o americké žádosti podle ČTK během pátku popřel a zároveň sdělil, že nikdo Ukrajině bránící se už dva roky ruské vojenské agresi nemůže diktovat podmínky. Podoljak dále prohlásil, že Ukrajina má právo připravovat Rusko o zdroje, které mu umožňují vést válku.

„Ukrajina má v souladu s mezinárodním právem absolutní právo odstavovat ruskou armádu od zdrojů, tedy ničit prostředky vedení války. Palivo je hlavním prostředkem umožňujícím provádění všech operací na ukrajinském území. Z toho důvodu bude Ukrajina samozřejmě všechnu tuto infrastrukturu ničit,“ uvedl Podoljak.