Kyjev bojuje proti zavedení cel EU na ukrajinskou zemědelskou produkci
Shutterstock.com
Spor o cla
Ukrajinci si stěžují, že Brusel brání Kyjevu v ekonomickém růstu a dělá ze země „žebráka“
Kyjev se obává, že Evropská unie nebude i nadále ekonomicky podporovat napadenou zemi tím, že umožní vývoz jejích zemědělských produktů na jednotný evropský trh bez cel. Proti takové podpoře se staví hlavně zemědělci ve Francii a Polsku.
redaktor
Kyjev současnému vedení Evropské unie vyčítá, že nepodporuje válkou zničenou ekonomiku. Největší vášně vyvolává zejména export ukrajinských zemědělských produktů na jednotný evropský trh.
Novou dynamiku do celého sporu vnesl také americký prezident Donald Trump, který v souvislosti s podpisem dohody o využívání nerostného bohatství ve východoevropské zemi slíbil vytvoření nových byznysových příležitostí při obnově ekonomiky.
Web Auractiv ve svém komentáři ale napsal, že dosavadní kroky, sliby a slova šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové se dají charakterizovat jako mix patetických vyjádření, která vedou EU k apatii, jež podvazuje ukrajinskou ekonomiku.
Komentář připomíná, že 5. června vyprší roční prodloužení výjimky na dovoz agrárních produktů do EU bez cel, jež bylo zavedeno v reakci na ruskou okupaci Ukrajiny.
Šéf hospodářského výboru ukrajinského parlamentu Dmytro Natalucha varuje, že návrat cel na předválečnou úroveň „vymaže“ až 70 procent ekonomického výkonu země pro tento rok. Mělo by se jednat o ztrátu příjmů ve výši tří miliard eur (75 miliard korun).
Evropská komise je nyní pod velkým tlakem agrární lobby z Francie a Polska, aby se cla na dovoz ukrajinské zemědělské produkce obnovila bez dalších výjimek. Unijní zemědělci si dlouhodobě stěžují, že evropský trh zaplavuje – často nelegálně – levná ukrajinská produkce.
„Vypadá to, že politika uvnitř Evropské unie podkopává naši ekonomickou schopnost udržet válečné úsilí,“ postěžoval si Natalucha. V Polsku, kde se v neděli koná druhé kolo prezidentských voleb, jsou cla na ukrajinskou agrární a potravinářskou produkci velmi výbušným politickým tématem.
Zemědělsko-potravinářský sektor je přitom pro ukrajinské hospodářství ekonomickým pilířem celé země.
„Může to vytvořit idiotskou situaci, kdy budeme nuceni přijít a žebrat v EU o peníze, místo abychom finance jednoduše vydělávali obchodem. To je podle mého názoru velmi zvrácená situace,“ rozohnil se ukrajinský politik ze strany Sluha národa, ze které je také prezident Volodymyr Zelenskyj.