Tvrdé probuzení: o úspěchu u přijímaček nerozhodují znalosti, ale něco úplně jiného

Oficiálně se jmenuje jednotná přijímací zkouška, ale zasloužila by si doplnit ještě o jedno slovo: nespravedlivá.

Tvrdé probuzení: o úspěchu u přijímaček nerozhodují znalosti, ale něco úplně jiného
ilustrační foto | Profimedia.cz

Těžko jinak hodnotit přijímací zkoušky na střední školu, když u mnoha žáků devátých tříd nehrají takovou roli znalosti jazyka českého a matematiky, ale to, kolik dětí se na vybranou školu hlásí.

A tak zatímco v některých regionech děvčeti či chlapci bohatě stačí, když z obou testů dosáhnou na průměrný výsledek, jinde – především v Praze – jim zůstanou dveře vybrané školy zavřené, přestože jejich výsledek byl hodně nadprůměrný, nebo dokonce výborný. Právě kvůli vysokému počtu přihlášených žáků.

Mnoho rodičů po oznámení výsledků přijímacího řízení musí řešit, co se svým dítětem, které nepřijali ani na jednu ze dvou vybraných středních škol. A musí mu například vysvětlovat, proč se jeho „venkovský“ bratranec dostal na gymnázium, přestože má ze zkoušek třeba o polovinu bodů méně.

Mnohým nadaným dětem tak hrozí, že budou muset v září nastoupit do školy, která není o řád, ale třeba o dva řády níže než kupříkladu jimi preferované gymnázium nebo jiná střední škola.

Politici zleva i zprava se předhánějí v ubezpečování, jak jim jde o vzdělanou společnost, kde se má nadějným dětem dostat podpory pro jejich růst. Spousta rodičů z tohoto snu po letošních přijímačkách procitla.

A jejich děti si odnášejí těžké ponaučení, že v určitých životních momentech nerozhodují o úspěchu znalosti, píle, tvrdá práce, o čemž jim roky vykládali jejich pedagogové i rodiče, ale něco úplně jiného.